- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Redakcja Ilustrowanego Magazynu Wojskowego "Militaria" i jego wydawca Kagero Publishing zainicjowały rozmowy na temat możliwości zbudowania latającej repliki w skali 1:1 polskiej konstrukcji z lat trzydziestych XX wieku. W wyniku tych rozmów z potencjalnymi wykonawcami i fundatorami wybrano cztery samoloty z gwiazdowym silnikiem aby poddać je dalszym, bardziej szczegółowym ekonomicznym i technicznym analizom.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Ten przedwojenny, polski statek powietrzny typu „parasol” już niedługo będzie można podziwiać na nowej wystawie stałej „Z wiatrem i pod wiatr. Lotnictwo cywilne”, której otwarcie w Hangarze nr 5 planowane jest na jesień 2025 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
4 grudnia 2024 r. doszło do podpisania umowy z wykonawcą nowej wystawy stałej, która na jesieni 2025 r. zostanie udostępniona zwiedzającym w Hangarze nr 5 Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Obecnie znanych jest kilka flag tego typu, głównie w placówkach muzealnych w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Flagi te są zazwyczaj zbliżonych wymiarów nieprzekraczających 150 cm długości. Przekazana Muzeum Lotnictwa Polskiego flaga ma wymiary 350 x 170 cm i jest najprawdopodobniej jedyną tak dużą flagą zachowaną do czasów obecnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Jak informuje portal echodnia.eu, w radomskiej firmie Zremb przeprowadzono w czwartek, 28 listopada próby obciążeniowe elementów konstrukcji, która będzie w przyszłości wizytówką Radomia. Instalacja składająca się z czterech samolotów TS-11 Iskra w rozlocie będzie pomnikiem ku czci radomskich lotników oraz wyrazem hołdu dla konstruktora tych maszyn – radomianina Tadeusza Sołtyka. Instalacja stanie na rondzie Narodowych Sił Zbrojnych w Radomiu.
Muzeum Lotnictwa Polskiego: Już niedługo wernisaż wystawy „Wykradzenie tajemnicy V2 i operacje Most”
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Załoga samolotu początkowo myślała, że zacięły się hamulce, dlatego przecięto przewody hamulcowe, jednak kolejne dwie próby ruszenia z miejsca nie powiodły się. Dowodzący akcją podjęli decyzję o ewakuacji pasażerów i spaleniu samolotu – to wszystko działo się w nocy na terenie okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Małopolski… Samolot nie został spalony. Dzięki przytomności i odwadze lokalnych bohaterów udało mu się wystartować z lądowiska „Motyl” i przemycić do Wielkiej Brytanii fragmenty rakiety V2.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
24 listopada w wieku 88 lat zmarł dr inż. Roman Świtkiewicz, który na trwałe wpisał się w historię Politechniki Warszawskiej oraz polskiego lotnictwa jako wybitny nauczyciel akademicki, innowacyjny inżynier i charyzmatyczny lider. Jego życie zawodowe związane było z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, gdzie w ramach Zakładu Samolotów i Śmigłowców Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej kształcił kolejne pokolenia technologów i konstruktorów lotniczych.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Podczas obchodów Święta Niepodległości na Podkarpaciu, ponad dziesięciometrowa biało-czerwona flaga, wyniesiona przez balon stratosferyczny, stała się symbolem innowacyjnego podejścia do uczczenia rocznicy polskiej niepodległości. Ta niezwykła forma celebracji została zainicjowana przez Podkarpackie Centrum Innowacji, podkreślając kreatywność i zaangażowanie regionu we wspieranie patriotycznych tradycji.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Każdego roku, 1 listopada, Polacy gromadzą się na cmentarzach, aby uczcić pamięć swoich bliskich oraz tych, którzy zasłużyli się dla kraju. To moment refleksji nad historią i dziedzictwem tych, którzy odeszli, a którzy swoją pracą i poświęceniem wpłynęli na losy naszego narodu. W tym duchu pragniemy zaprosić Was na kolejną podróż po warszawskich Powązkach, gdzie spoczywają wybitne postaci związane z polskim lotnictwem i astronautyką.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Przez prawie 80 lat pozostałości budynku, który był użytkowany przez eskadry grupy myśliwskiej 2. Pułku Lotniczego zarastały roślinnością. Teraz Hangar nr 5 wybudowany w miejscu swego poprzednika i posiadający w konstrukcji relikt ściany dawnej budowli stanie się domem nowej wystawy stałej Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
W ostatni weekend na terenie lotniska w Przasnyszu, w Ośrodku Badań Lotniczych i Kosmicznych Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, odbyło się spotkanie właścicieli i sympatyków Szybowca Klasy Światowej PW-5 Smyk.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Decyzją Nr 120/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2024 r. wprowadzone zostały nowe symbole rozpoznawcze 1 Bazy Lotnictwa Transportowego.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
KLM, najstarsza linia lotnicza na świecie, która wciąż lata pod tą samą nazwą, w październiku 2024 obchodzi 105 lat istnienia. Tradycyjnie każdego roku, dla uczczenia swoich urodzin holenderska linia wypuszcza na rynek kolejny model z liczącej już 105 eksponatów kolekcji niebieskich ceramicznych „domków”. Delft Blue House – miniatura zabytkowego budynku wykonana z holenderskiego fajansu, jest nie tylko miłą pamiątką wręczaną pasażerom klasy biznes, ale też marketingowym symbolem firmy i nieodłącznym elementem każdych urodzin KLM. W tym roku do kolekcji dołączyła figurka amsterdamskiego „Domu nad Trzema Kanałami”, który jest cennym zabytkiem architektury Holandii.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Od 2016 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie prowadzi proces inwestycyjny pod nazwą „Heksagon”, którego celem jest budowa infrastruktury dla potrzeb nowych ekspozycji jak i rozbudowy zaplecza magazynowego oraz konserwatorskiego instytucji.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia lotnictwa
Do końca tego roku w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie można obejrzeć szczególną wystawę przygotowaną we współpracy z 6. Brygadą Powietrznodesantową im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego prezentującą eksponaty związane z udziałem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Operacji Market Garden w 1944 r.