fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Podobne ćwiczenia odbywały i odbywają się w innych krajach. Na zdjęciu: Widok z tyłu samolotu C-130 Hercules lądującego na autostradzie A29 w pobliżu miasta Ahlhorn podczas ćwiczeń NATO autostrada 84- 1984 rok / Zdjęcie ilustracyjne - Foto: TSGT ROD PROUTY, Public domain, via Wikimedia Commons
Podobne ćwiczenia odbywały i odbywają się w innych krajach. Na zdjęciu: Widok z tyłu samolotu C-130 Hercules lądującego na autostradzie A29 w pobliżu miasta Ahlhorn podczas ćwiczeń NATO autostrada 84- 1984 rok / Zdjęcie ilustracyjne - Foto: TSGT ROD PROUTY, Public domain, via Wikimedia Commons
Od 25 do 29 września 2023 r. na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki odbędzie się wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604 - informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy. Są to pierwsze wojskowe ćwiczenia na DOL od 20 lat.

Na DOL zadania lotnicze realizować będą samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22. Myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Zadania realizować będą nie tylko piloci ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC, a także WOT i ŻW.

25 września zadania realizować będzie 1 i 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 26 września działać będą załogi z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. 27 września DOL przejmą transportowce z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a 28 września piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia lotniczego.
Wbrew pozorom nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Drogowe Odcinki Lotniskowe powinny spełniać określone wymagania. Być drogą utwardzaną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Każdy taki odcinek ma po obydwu stronach poszerzenia tworzące miejsca postojowe, gdzie maszyny mogą być tankowane i uzbrajane.

Od 18 września do 3 października 2023 roku w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości ok 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim będzie całkowicie zamknięty dla ruchu.

Dojazd do miejscowości na odcinku zamkniętej drogi będzie możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka, natomiast przejazd przez obszar pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki nie będzie możliwy. Zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno Wielbark. DGRSZ przeprasza za utrudnienia na drodze.
Źródło informacji: DGRSZ