fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie ilustracyjne - F-35 - Foto: Pixabay License
Zdjęcie ilustracyjne - F-35 - Foto: Pixabay License

Trwają poszukiwania samolotu wojskowego F-35B po tym, jak jego pilot bezpiecznie katapultował się w pobliżu lotniska w North Charleston w Południowej Karolinie 17 września br. (Aktualizacja 19.09: Szczątki F-35 znaleziono na polu około 120 km na północ od Charleston w Południowej Karolinie).

Katapultowanie nastąpiło około 1,5km od progu pasa lotniska. Siły Powietrzne w związku z nieudanymi próbami odnalezienia myśliwca, poprosiły lokalną społeczność o pomoc w poszukiwaniach samolotu. Ponieważ nigdzie nie zarejestrowano upadku samolotu i pożaru, wojsko ma hipotezę, że mógł on spaść do jednego z pobliskich jezior: Moultrie lub Marion. Jednak zdarzało się w historii lotnictwa, że samolot po opuszczeniu kokpitu przez pilota, dalej kontynuował swój lot (Radziecki MiG-23 stacjonujący w Polsce w 1989 roku po katapultowaniu pilota doleciał do Belgii i tam spadł). Nikt w obecnej chwili nie jest pewien tego jak daleko poleciał teraz już "bezzałogowy" F-35B.

W internecie w związku z powyższą sytuacją pojawiają się żartobliwe "Mem-y", gdzie można zobaczyć min. ogłoszenia wywieszone na drzewach z sumą pieniędzy jaką można otrzymać za odnalezienie samolotu.

F-35 w zależności od konfiguracji i wersji może kosztować średnio 80mln dolarów, więc nagroda za odnalezienie mogłaby być na prawdę sowita.

Red. Aviation24.pl