fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F-35B Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych - Foto: Materiały prasowe Organizatorów
F-35B Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych - Foto: Materiały prasowe Organizatorów

Pierwszy dzień 23. Dni NATO w Ostrawie & 14. Dni Sił Powietrznych Armii Republiki Czeskiej odbyły się pod hasłem modernizacji. Tradycyjnie zwiedzający mieli okazję zapoznać się z najlepszymi działaniami i technologią jednostek zintegrowanego systemu ratowniczego, sił bezpieczeństwa i armii nie tylko Republiki Czeskiej, ale także osiemnastu innych krajów. W późną porę letnią lotnisko im. Leoša Janáčka w Ostrawie odwiedziło około 100 000 osób.

Z udziałem Premiera Republiki Czeskiej Petra Fiali, Ministra Obrony Narodowej Jany ÄŚernochovej, Ministra Spraw Wewnętrznych Vìta Rakušana, Wojewody Morawsko-Śląskiego Jana Krkoški, Burmistrza Miasta Statutowego Ostrawy Jana Dohnala i czołowych przedstawicieli życia publicznego, tegoroczną imprezę otworzył strzał z czołgu T-72M4CZ.

Powierzchnia wydarzenia szybko się zapełniała i wkrótce zapełniła się entuzjastycznymi gośćmi, którzy cieszyli się zarówno technologią podczas pokazów statycznych, jak i dynamicznymi pokazami naziemnymi i powietrznymi. Na lotnisku w Mosznowie znajdowało się w sumie ponad 90 samolotów i tysiąc elementów sprzętu naziemnego. Trudno wyróżnić konkretny przykład, ale w powietrzu wyraźnie dominowały F-35A Sił Powietrznych USA, a później F-35B Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, które również pokazały swoje wyjątkowe możliwości i pozostały zawieszone w powietrzu. Podobnie jak w poprzednich latach, dużym zainteresowaniem cieszyły się występy akrobatyczne grup powietrznych reprezentowanych przez szwajcarski PC-7 TEAM oraz polskie grupy Orlik i Żelazny. Na lądzie, na przemian odbywały się demonstracje działań poszczególnych rodzajów wojsk, policji, Administracji Celnej Republiki Czeskiej i Służby Więziennej Republiki Czeskiej.

Polska, która w tym roku ma status specjalnego państwa partnerskiego wydarzenia, wzięła udział w wydarzeniu naprawdę spektakularnie. Siły Lądowe Polski nie pozostawały w tyle za lotnictwem, dlatego odwiedzający imprezę mogli zobaczyć najszerszą w dotychczasowej historii prezentację sprzętu ciężkiego i specjalnego, w tym premierowy występ 25. Kawalerii Powietrznej.

Podczas tegorocznych Dni NATO w Ostrawie & Dni Sił Powietrznych Armii RC po raz pierwszy publicznie zaprezentowano najnowsze nabytki na wyposażeniu Sił Powietrznych Republiki Czeskiej śmigłowiec bojowy AH-1Z Viper oraz wielozadaniowy UH- 1Y Venom. Samolot transportowy A400M Atlas niemieckich i luksemburskich sił powietrznych oraz C-17 Globemaster amerykańskich sił powietrznych zostały całkowicie oblężone, a zwiedzający mogli zobaczyć je także od środka. Strumienie ludzi, zwiedzające całą przestrzeń statycznych eksponatów były w zasadzie nieskończone.

Dzisiejszy dzień pokazów zapowiada się również owocny, słoneczna pogoda gwarantowana.

Źródło: Materiały prasowe "NATO DAYS"