fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

 - Foto: Materiały prasowe Boeing
- Foto: Materiały prasowe Boeing

Wirtualna rzeczywistość przyspiesza proces wymiany silników w samolotach B-52 Zespół Boeinga z Oklahoma City wykorzystując technologię 3D, aby pokazać Siłom Powietrznym Stanów Zjednoczonych, jak nowe silniki samolotów B-52 Stratofortress będą uruchamiane i działały.

Zespół Boeinga z Oklahoma City niedawno wykorzystał wirtualną rzeczywistość, aby zademonstrować, jak będą działać nowe silniki, przeznaczone do floty bombowców B-52 Stratofortress Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Prezentacja miała na celu pomóc członkom Sił Powietrznych pracującym nad Programem Zastąpienia Silników Komercyjnych B-52 (CERP) w Siłach Powietrznych w lepszym zrozumieniu, jak silniki Rolls-Royce F130 będą uruchamiane, jak będą działały, jak będą wyłączane, a nawet jakie wydają dźwięki.

Dlaczego to ma znaczenie? Demo prototypowego systemu wirtualnej rzeczywistości Boeinga umożliwia lotnikom zainscenizowania wyglądu i odczucia zmian, a także dostarczenie opinii - na długo przed jakąkolwiek fizyczną modyfikacją samolotu B-52.

Jak to działa? Wykorzystując ten sam silnik graficzny co popularna gra wideo, symulacja obejmuje awatary użytkowników i umożliwia pełne zanurzenie się w środowisku wirtualnej rzeczywistości samolotu B-52 zmodernizowanego w ramach programu CERP, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samolotu.

"Sala symulacji wizualnej daje lotnikom bezprecedensową możliwość wcześniejszego doświadczenia zmodernizowanego samolotu, lata przed fizyczną modyfikacją samolotu", - powiedział pułkownik Tim Cleaver z Sił Powietrznych ds. CERP. - "Daje to załodze, technikom, testerom, inżynierom i logistykom unikalne przygotowanie do szkoleń w zakresie pilotażu, utrzymania i obsługi samolotu B-52J." Prezentacja może także pomóc w identyfikacji i diagnozowaniu problemów wcześniej niż to zazwyczaj ma miejsce na pokładzie fizycznego samolotu - co pozwala na dalszą ocenę decyzji inżynieryjnych, projektowych i dotyczących utrzymania.

Symulacja wirtualnej rzeczywistości, którą opracował zespół projektowy dla programu CERP B-52, to niezwykle potężne narzędzie, które pozwala inżynierom, a także użytkownikom, uzyskać wczesne opinie i doświadczenie, gdzie projekt zmierza długo przed przeglądem projektu krytycznego" - powiedziała Jennifer Wong, dyrektor programów Bombowców w dywizji: Boeing Defense, Space & Security™s Mobility, Surveillance & Bombers.

Według Wong - "Doceniamy bardzo pozytywne reakcje ze strony Sił Powietrznych, co stanowi dowód na znakomite postępy, jakie ten zespół osiągnął do tej pory - prezentacja sygnalizuje przejście od pozyskiwania w średnim segmencie do pozyskiwania w głównym segmencie zdolności dla Sił Powietrznych".

Źródło informacji: onfirstup.com / Boeing