fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Minister Obrony Indoenzji podczas wizyty w montowni F-15 - Foto: Boeing
Minister Obrony Indoenzji podczas wizyty w montowni F-15 - Foto: Boeing

Republika Indonezji i Boeing finalizują transakcję zakupu przez ten kraj 24 samolotów F-15EX, pod warunkiem uzyskania zgody rządu USA. Koncern ogłosił to podczas wizyty Ministra Obrony Indonezji Prabowo Subianto w Stanach Zjednoczonych.

Podpisanie protokołu ustaleń (MoU) przez wicemarszałka lotnictwa Yusufa Jauhariego, szefa Agencji ds. Obiektów Obronnych Ministerstwa Obrony Indonezji, oraz Marka Searsa, wiceprezesa i kierownika programu Boeing Fighters, odbyło się dzisiaj w zakładzie firmy w St. Louis po zwiedzaniu linii produkcyjnej F-15EX.

Z przyjemnością ogłaszamy nasze zaangażowanie w zakup dla Indonezji kluczowych myśliwców F-15EX powiedział Minister Subianto, który był świadkiem podpisania protokołu ustaleń. - Ten najnowocześniejszy myśliwiec będzie chronić i zabezpieczać nasz naród dzięki swoim zaawansowanym możliwościom.

F-15EX to najbardziej zaawansowana wersja F-15, jaką kiedykolwiek zbudowano, z cyfrowym sterowaniem lotem typu fly-by-wire, nowym elektronicznym systemem walki, całkowicie przeszklonym cyfrowym kokpitem oraz najnowszymi systemami misji i możliwościami oprogramowania, które zostaną wykorzystane przy dostawie nowego F-15IDN.

Zainwestowaliśmy lata specjalistycznej wiedzy w rozwój możliwości F-15EX. Nie ma na świecie drugiego myśliwca takiego jak F-15, a dzięki tej platformie Indonezja stanie się liderem w zakresie dominacji w powietrzu powiedział Sears. - Boeing jest gotowy wesprzeć te wysiłki i pozostaje zaangażowanym partnerem rządu USA w realizacji celów bezpieczeństwa międzynarodowego wraz z sojusznikami i partnerami na całym świecie.

Boeing i Indonezja współpracują partnersko od prawie 75 lat, wspierając rozwój zdolności lotniczych i obronnych w kraju poprzez szkolenia, rozwój łańcucha dostaw i współpracę.

Obecnie obecność Boeinga w Indonezji obejmuje lotnictwo komercyjne, obronę, przestrzeń kosmiczną, łańcuch dostaw, partnerstwo ze środowiskiem akademickim i wysiłki na rzecz rozwoju talentów w lokalnym przemyśle. Obecnie F-15 jest obsługiwany przez siedem krajów na całym świecie.

Źródło informacji: Boeing