fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

FA-50 - Foto: kpr. Wojciech Król / CO MON
FA-50 - Foto: kpr. Wojciech Król / CO MON

Lekkie samoloty bojowe FA-50, podobnie jak wielozadaniowe F-16 Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone w system rozpoznawczo-celowniczy AN/AAQ-33 Sniper ATP informuje portal Polska-zbrojna.pl. Dzięki niemu będą mogły z niezwykłą precyzją wykrywać i namierzać cele nawet z dużej odległości. Za 34 zasobniki produkcji koncernu Lockheed Martin Polska zapłaci 105 mln dolarów. Pierwsze zostaną dostarczone do naszego kraju w 2025 roku.

Zasobnik rozpoznawczo-celowniczy AN/AAQ-33 Sniper ATP podwieszany pod samolotem bojowym to zaawansowany system optoelektroniczny. Umożliwia on pilotowi wykrywanie i identyfikację celów oraz wskazywanie ich, przykładowo, innym samolotom czy śmigłowcom. Gdy zapadnie decyzja o ataku, może także naprowadzać uzbrojenie na cel. Układ optoelektroniczny AN/AAQ-33 Sniper ATP składa się z kamery działającej na podczerwień, kamery telewizyjnej bardzo wysokiej rozdzielczości oraz laserowego podświetlacza celów.

Polska armia już od kilku lat korzysta z tych urządzeń. Zostały w nie wyposażone polskie samoloty wielozadaniowe F-16. Ponadto kilka miesięcy temu Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że dąży do zastosowania ich również w kupionych w Korei Południowej lekkich samolotach bojowych FA-50.

Ponieważ zgodę na sprzedaż systemu AN/AAQ-33 Sniper ATP musiał wyrazić rząd Stanów Zjednoczonych, Polska złożyła stosowne dokumenty. W maju 2023 roku amerykańska Agencja Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency DSCA) poinformowała, że Departament Stanu USA zgodził się, by Polska zakupiła 34 zasobniki za cenę nie wyższą niż 124,7 mln USD.

Negocjacje z producentem systemu koncernem Lockheed Martinem trwały trzy miesiące i zakończyły się sukcesem. Dziś Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z rządem USA na dostawę w latach 20252028 34 zasobników celowniczych Sniper za kwotę około 105 mln dolarów. Zostaną one zintegrowane z zakupionymi w Korei Południowej lekkimi samolotami bojowymi FA-50 poinformowała Agencja w mediach społecznościowych. Zgodnie z podpisanym kontraktem zasobniki będą przekazywane polskiej armii partiami we wskazanych latach.

Pierwsze FA-50 dostarczono już do Polski. Do końca tego roku siły powietrzne będą dysponować 12 samolotami południowokoreańskiej produkcji.

Źródło informacji: Polska-zbrojna.pl / Krzysztof Wilewski