fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Śmigłowce W-3WB Huzar podczas jednej z defilad wojskowych - Foto: Mariusz Barszcz - Aviation24.pl
Śmigłowce W-3WB Huzar podczas jednej z defilad wojskowych - Foto: Mariusz Barszcz - Aviation24.pl

Niezapomniane chwile czekają miłośników lotnictwa 15 sierpnia w Warszawie. Na powietrznej defiladzie nad stolicą pojawi się około stu samolotów, śmigłowców i dronów Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych. Portal Polska-zbrojna.pl przedstawiła plan wydarzenia i zapowiada, co szykują sojusznicy z NATO.

Powietrzną część defilady rozpoczną śmigłowce z Lotniczej Akademii Wojskowej. Dokładnie o godzinie 14 na niebie pojawią się: Robinson R44 Raven II czteromiejscowa lekka maszyna napędzana jednym silnikiem oraz Guimbal Cabri G2 dwumiejscowy śmigłowiec z silnikiem tłokowym, na którym szkolą się przyszli lotnicy. Zaraz za nimi na niebie zobaczymy Mi-2 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz parę Mi-14 i W-3 z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Po nich nadleci śmigłowiec Mi-17 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz para Mi-17 i Mi-8 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chwilę później nad Wisłostradą będzie można zobaczyć szturmowe Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Maszyny zwane latającymi czołgami zakończą śmigłowcową część defilady.

Teraz kolej na lotnictwo szkolne. Na niebie pojawi się dwumiejscowy Diamond DA-20 i sześć Orlików PZL-130TC-1 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, czyli samoloty podstawowego szkolenia lotniczego. Za nimi nadlecą Bryzy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, które wprowadzą w przestrzeń powietrzną transportowce: Herculesy i Casy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Zaraz za nimi zobaczymy samoloty przeznaczone do przewozu VIP-ów: Gulfstream w towarzystwie M-346 Bielik i Boeing 737 w eskorcie dwóch myśliwców F-16. Ale nasze Jastrzębie zaprezentują się w pełni dopiero za chwilę. To nadlatujące M-346 zapowiedzą pojawienie się samolotów odrzutowych: Su-22, MiG-29 i F-16. Po raz pierwszy Polacy zobaczą natomiast FA-50. Koreański samolot bojowy przeleci nad Warszawą w towarzystwie Jastrzębi. W ten sposób nasze wielozadaniowe myśliwce symbolicznie wprowadzą go do sił powietrznych.

Na koniec niespodzianka. Bardzo liczymy na to, że defiladę uświetni obecność sojuszników, ale ze względu na to, że przez cały czas wykonują oni działania operacyjne, ten plan może ulec zmianie zastrzega ppłk Magdalena Busz, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, defiladę zakończą F-35 i śmigłowce Apache z armii Stanów Zjednoczonych, włoskie Typhoon i amerykańskie bezzałogowce MQ-9 Reaper zapowiada ppłk Busz.

Wszystkie samoloty nadlecą z północy, a defiladę najlepiej oglądać z okolic Parku Fontann, gdzie zostaną zorganizowane specjalne punkty obserwacyjne. Wojsko przypomina, że na ten czas będą zamknięte okoliczne ulice oraz przejścia podziemne. Najlepiej zostawić samochód kilometr czy dwa dalej i dojść na Wisłostradę spacerem proponują organizatorzy.

Przypominamy: defilada pod hasłem Silna Biało-Czerwona odbędzie się 15 sierpnia. Start o godzinie 14:00.

Źródło informacji: Polska-zbrojna.pl / Ewa Korsak