fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

 - Foto: Małgorzata Konopka
- Foto: Małgorzata Konopka

Śmigłowce, myśliwce i samoloty transportowe wkrótce rozpoczną podniebne treningi przed defiladą, która odbędzie się 15 sierpnia w Warszawie. Piloci będą ćwiczyć loty w szyku oraz dopracowywać najmniejsze szczegóły podniebnych konfiguracji, tak by w dniu Święta Wojska Polskiego zaprezentować się jak najlepiej. Portal polska-zbrojna.pl podpowiada, gdzie będziecie można podglądać ich przygotowania.

Treningi samolotów i śmigłowców, które wezmą udział w defiladzie 15 sierpnia, rozpoczną się w już przyszłym tygodniu. Niemal do ostatniego dnia przed Świętem Wojska Polskiego będzie można obserwować na niebie pilotów przygotowujących się do pokazów w Warszawie. Zgrupowania lotnicze będą w różnych miejscach w kraju. Nad Powidzem zobaczymy podniebne treningi Herculesów z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz samolotów CASA z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Nasze samoloty wystartują z Powidza, by uczestniczyć w defiladzie, dokładnie 15 sierpnia mówi kpt. Iwona Grześkowiak, oficer prasowy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Z kolei myśliwce z 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wylecą z Krzesin i Łasku. Plan defilady wciąż jest opracowywany, ale już dziś mogę zapewnić, że będzie piękna, bo polecimy razem mówi Slab, pilot F-16 oraz mission commander Jastrzębi biorących udział w pokazie. To on jest odpowiedzialny za takie opracowanie planu, by samoloty F-16 wleciały w przestrzeń powietrzną Warszawy w odpowiednim czasie. W drodze do stolicy spotkają się z samolotami transportującymi VIP-y, czyli z platformami Gulfstream G550 i Boeing B737. Myśliwce będą je eskortować podczas święta.

W czasie sierpniowego święta zaprezentuje się również lotnictwo szkolne: Bryzy M-28, M-346 Master i Orliki. Nie zabraknie też lotnictwa śmigłowcowego. Zobaczymy m.in. Black Hawki z wojsk specjalnych, Mi-17 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Mi-8, Mi-17 oraz W-3 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Mi-2 z 56 Bazy Lotniczej, W-3 Sokół oraz Mi-14 z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Ich treningi będzie można obserwować w rejonie Mińska Mazowieckiego. Tu defiladowy lot będą doskonalić również piloci MiG-29 oraz najnowszego nabytku polskich sił powietrznych FA-50.

Do spoglądania w niebo w najbliższym tygodniu zachęca wszystkich fanów lotnictwa ppłk Magdalena Busz, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Przez najbliższe dni samoloty i śmigłowce będą ćwiczyć defiladowe szyki na zgrupowaniach m.in. w Łasku, Radomiu, Mińsku Mazowieckim, Warszawie i Dęblinie mówi ppłk Busz. Warto obserwować niebo, na pewno będzie można zobaczyć podniebne treningi. Prawdziwą gratkę szykujemy na weekend poprzedzający defiladę. Nad Warszawą odbędzie się próba, w której wezmą udział wszystkie statki powietrzne zapowiada oficer. Kiedy dokładnie się odbędzie, poinformujemy wkrótce!

Źródło informacji: Polska-zbrojna.pl / Ewa Korsak