fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Wizja samolotu hipersonicznego SR-72 - Grafika: Lockheed Martin
Wizja samolotu hipersonicznego SR-72 - Grafika: Lockheed Martin

Zapewne wielu z Was oglądając zwiastun filmu Top Gun: Maverick zauważył w jednej ze scen dziwny samolot, którego niski przelot powoduje poderwanie do góry dachu małego budynku podobnego do tzw. stróżówki.

Na forach związanych z filmem, wiele osób zaczyna dochodzić do wniosku, że samolot pokazany w tej scenie jest bardzo podobny do tajemniczego SR-72, czyli następcy SR-71 Blackbird. Nawet kształt części ogonowej, szczególnie okolice silników sugerują, że to jest SR-72. Jeżeli nie jest to komputerowy model dokładnie tego samolotu-konceptu, to można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że specjaliści od efektów komputerowych inspirowali się SR-72.

topgun sr-72Klatka z filmu "Top Gun: Maverick" / Paramount Pictures

Przypomnijmy, że prace nad samolotem SR-72 trwają od 2013 roku, a projekt ten prowadzi Lockheed Martin. Ta bestia ma osiągać prędkość 7300 km/h , a sam koncern dążyć będzie do tego aby w przyszłości osiągnął 12000 km/h. Tak zawrotną prędkość mają mu umożliwić dwa silniki hipersoniczne.

W takim razie póki jeszcze nikt na oczy nie widział (a może już ktoś widział?) SR-72 to pooglądajmy go w trailerze Top Gun: Maverick.

F$I$L$M

Źródło informacji: Top Gun Props and Customer, Lockheed Martin, Paramount Pictures