24 listopada w wieku 88 lat zmarł dr inż. Roman Świtkiewicz, który na trwałe wpisał się w historię Politechniki Warszawskiej oraz polskiego lotnictwa jako wybitny nauczyciel akademicki, innowacyjny inżynier i charyzmatyczny lider. Jego życie zawodowe związane było z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, gdzie w ramach Zakładu Samolotów i Śmigłowców Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej kształcił kolejne pokolenia technologów i konstruktorów lotniczych.
Roman Świtkiewicz nie tylko inspirował młodych adeptów sztuki inżynierskiej, ale sam również aktywnie przyczyniał się do rozwoju nowoczesnych konstrukcji lotniczych. Jako lider zespołu projektowego stworzył imponującą rodzinę kompozytowych szybowców i motoszybowców PW. Jego pierwszym znaczącym osiągnięciem był Ultra Lekki Szybowiec (ULS), którego prototyp wzbił się w powietrze 21 września 1981 roku. Ta minimalistyczna konstrukcja, o masie własnej równej masie lekkiego pilota, stała się punktem wyjścia dla późniejszych sukcesów zespołu.
Z projektu ULS narodził się szybowiec PW-2 Gapa, produkowany także na eksport, który zapoczątkował całą serię wyjątkowych konstrukcji Świtkiewicza i jego zespołu. Kolejne dzieła to szybowiec PW-3 Bakcyl oraz motoszybowiec PW-4 Pelikan. Największym jednak triumfem okazał się szybowiec PW-5 Smyk, uznany na arenie międzynarodowej i wyprodukowany w ponad 300 egzemplarzach. Jego rozwinięciem był dwumiejscowy szybowiec PW-6, który również zdobył uznanie w świecie lotnictwa.
Dr inż. Świtkiewicz do końca życia pozostawał aktywny zawodowo, dzieląc się swoim doświadczeniem, wspierając projekty naukowe i studenckie. Jego pasja do lotnictwa, nieustające zaangażowanie i wizjonerskie podejście uczyniły go jednym z najważniejszych konstruktorów lotniczych w Polsce. Pamięć o jego dokonaniach będzie inspirować kolejne pokolenia inżynierów, którzy marzą o tworzeniu skrzydlatych maszyn przyszłości.
Źródło informacji: Politechnika Warszawska, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Aviation24.pl