W środę, 18 września, w sztabie dowództwa 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi 4.SLSz gen. bryg. pil. Witoldowi Urbanowiczowi – Asowi lotniczemu Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie II Wojny Światowej, poinformowało Muzeum Sił Powietrznych.
Odsłonięcia tablicy dokonali: dowódca 4 Skrzydła gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz, wicestarosta Rycki Monika Kośmińska, wiceburmistrz Miasta Dęblin Krzysztof Uznański oraz ppłk rez. Mirosław Michaluk – prezes Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP- inicjator powstania tablicy.
Wśród zaproszonych gości biorących udział w uroczystościach byli m.in.: członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, dowódca 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Marek Kejna, dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu płk. pil. Maciej Siemiński, dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie ppłk rez. Andrzej Jaworski wraz z delegacją uczniów, żołnierze i pracownicy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i Garnizonu Dęblin-Lotnisko a także licznie zgromadzona społeczność dęblińska.
GALERIA ZDJĘĆ: MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie reprezentowała dyrektor Monika Żmuda wraz z pracownikami Działu Historii Lotnictwa i Edukacji.
Wystąpienia okolicznościowe wygłosili ppłk rez. Mirosław Michaluk oraz dowódca 4. Skrzydła gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz. Obaj Panowie podkreślili w swoich wystąpieniach niezwykle cechy charakteru, kompetencje dowódcze oraz dokonania lotnicze generała Urbanowicza, które inspirują kolejne pokolenia lotników wojskowych RP. Skierowali również ukłon w stronę przedstawicieli Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa obecnych na uroczystości, podkreślając że ich żywa obecność i działalność w społeczności dęblińskiej stanowią bardzo wyraziste i istotne ogniwo pokoleniowej lotniczej układanki, doceniając tym samym ich rolę w kształtowaniu wychowaniu następnych lotniczych pokoleń Szkoły Orląt.
Witold Aleksander Urbanowicz ps. „Kobra” ( 1908 -1996) urodził się w Olszance k. Białegostoku. Był absolwentem VI (1932r.) promocji dęblińskiej „Szkoły Orląt”, instruktorem pilotażu Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa nr.1. w Dęblinie i jednym z najlepszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej. W okresie wojny był jednym z dowódców 303 Dywizjonu im. Tadeusza Kościuszki, dowódcą I Skrzydła Myśliwskiego- formacji wchodzących w skład dywizjonów lotnictwa myśliwskiego w Wielkiej Brytanii. Pełnił także funkcje attaché lotniczego przy ambasadzie polskiej w Waszyngtonie. W 1943 dostał przydział do amerykańskiego lotnictwa myśliwskiego i został wysłany na front chińsko-japoński.
Odznaczony wieloma najwyższymi odznaczeniami. Min. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 8820). W czasie bitwy o Anglię zestrzelił łącznie 15 samolotów na pewno i jeden prawdopodobnie, co dało mu ex aequo czwartą pozycję na liście asów RAF z okresu bitwy. Był jedynym polskim pilotem, który dwukrotnie zanotował na swoim koncie po cztery samoloty wroga zestrzelone jednego dnia.
Po wojnie w 1947 roku przyjechał do Polski, ale warunki stworzone przez władze komunistyczne zniechęciły go do powrotu na stale. Wyemigrował więc do Stanów Zjednoczonych gdzie pracował w przemyśle lotniczym. Był pilotem komunikacyjnym American Airlines, a także konsultantem w amerykańskich firmach lotniczych. Działał w Stowarzyszeniu Lotników Polskich oraz American Fighter Aces Association (Stowarzyszeniu Amerykańskich Asów Myśliwskich).
W 1995 r. Urbanowicz awansowany został do stopnia generała brygady. W maju 1996 r. odwiedził 1 Pułk Lotniczy w Warszawie, w którym służył przed wojną. Wziął udział w uroczystym przekazaniu tradycji przedwojennych eskadr myśliwskich 1 Pułku oraz dywizjonów 303 i 316 tej powojennej jednostce.
Zmarł w Nowym Jorku rok później, 17 sierpnia 1996 r. Miał 88 lat.
Kolejne tablice poświęcone Bohaterom polskich dywizjonów walczących na zachodzie
Jak się dowiedzieliśmy, to nie ostatnia taka tablica, która została odsłonięta. Wkrótce planowane jest wydarzenie, podczas którego zostanie odsłonięta tablica poświęcona Josefowi Františkowi. Została ona ufundowana przez Konsulat Honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie i która stanie się częścią ekspozycji stałej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Tablica zostanie odsłonięta 29 września o godz. 13:00.