fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Gulfstream G550 CAEW - Foto: Siły Powietrzne Włoch
Gulfstream G550 CAEW - Foto: Siły Powietrzne Włoch

5 lipca 2024 r. Włoskie Siły Powietrzne zostały wysłane do Australii, aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach Pitch Black. Ćwiczenia Królewskich Australijskich Sił Powietrznych (RAAF) odbywają się w bazie RAAF Darwin i bazie RAAF Tindal na Terytorium Północnym. 

W nadchodzących tygodniach podczas ćwiczeń będzie uczestniczyło sześć samolotów F-35A i F-35B, cztery myśliwce Eurofighter, wspierane przez samolot do tankowania w powietrzu KC-767A oraz samolot wczesnego ostrzegania E-550 (Conformal Airborne Early Warning, CAEW) pełniący funkcję platformy dowodzenia i kontroli.

Włoskie Siły Powietrzne wysłały siły do ​​regionu Indo-Pacyfiku w celu wspólnych lotów z regionalnymi partnerami, demonstrując dalekosiężne możliwości ekspedycyjne. Po raz pierwszy włoskie Siły Powietrzne wezmą udział w tego typu szkoleniu.
 
Zorganizowane przez RAAF od 12 lipca do 2 sierpnia 2024 r. ćwiczenie Pitch Black 24 jest największym w 43-letniej historii ćwiczeń. Bierze w nim udział 20 krajów i ponad 140 samolotów z całego świata, a uczestniczy w nim około 4435 osób.
 
Tegoroczne ćwiczenia będą prowadzone głównie z baz RAAF w Darwin i Tindal w Terytorium Północnym, a dodatkowe samoloty będą operować z bazy RAAF Amberley, położonej niedaleko Ipswich w stanie Queensland w Australii.
 
Oprócz Włoch, w ćwiczeniach Pitch Black 2024 bierze udział kilku innych sojuszników NATO, prezentując swoje zdolności do rozmieszczania sił i działania u boku partnerów w odległości ponad 12 000 km od ich europejskich siedzib.
 
Australia jest jednym z partnerów NATO w regionie Indo-Pacyfiku, obok Japonii, Republiki Korei i Nowej Zelandii. Indo-Pacyfik jest ważny dla Sojuszu, biorąc pod uwagę, że wydarzenia w tym regionie mogą bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo euroatlantyckie.

Źródło informacji: NATO Air Command / redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User