fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

MiG-29 - Zdjęcie ilustracyjne - Foto: Pixabay License
MiG-29 - Zdjęcie ilustracyjne - Foto: Pixabay License

Prezydent Ukrainy Vołodymyr Zelenski po spotkaniu z Premierem Polski Donaldem Tuskiem umieścił na platformie X wpis, w którym poinformował o rozpoczynającej się współpracy w zakresie obrony powietrznej terenów Ukrainy graniczących z Polską oraz możliwości przekazania myśliwców MiG-29 Siłom Powietrznym Ukrainy.

Współpraca miałaby dotyczyć obrony przeciwrakietowej i przeciwdronowej, która działałaby na zasadzie zestrzeliwania wrogich obiektów zmierzających w kierunku Polski. Zezwolenie na wykorzystanie polskich rakiet przeciwlotniczych nad terytorium Ukrainy wymagałoby zezwolenia całego sojuszu NATO. Możliwe jest, że dyskusja taka odbędzie się podczas najbliższego szczytu NATO w Waszyngtonie.

Prezydent Ukrainy powiedział też: - "Podejmiemy także współpracę w zakresie samolotów bojowych – zarówno tych już przekazanych przez Polskę, jak i możliwości przekazania kolejnych w przyszłości."

Wkrótce potem w mediach pojawiła się wypowiedź Polskiego Premiera, który doprecyzował, że polskie MiG-i mogłby zostać przekazane Ukrainie tylko pod warunkiem przekazania przez innych sojuszników takich samolotów, które byłyby w stanie zastąpić "29"- ki.

Więcej na ten temat można również przeczytać na portalu polska-zbrojna.pl

Źródło informacji: @ZelenskyyUa, X, onet.pl, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User