fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Niemieckie Eurofightery przygotowane do ćwiczeń w Alpach - Foto: Germaine Nassal / ac.nato.int
Niemieckie Eurofightery przygotowane do ćwiczeń w Alpach - Foto: Germaine Nassal / ac.nato.int

Pod koniec czerwca niemiecka 23. Brygada Piechoty Górskiej była gospodarzem piątej edycji wielonarodowych ćwiczeń bliskiego wsparcia powietrznego (CAS) pod nazwą Mountain Hornet w południowo-wschodnich Niemczech.

Wojska górskie, siły ochrony obiektów oraz dowództwa szturmowe sił powietrznych (JTAC) brały udział w symulowanych walkach na Reiteralpe niedaleko Berchtesgaden podczas ćwiczeń Mountain Hornet. W ramach ćwiczeń ćwiczono obronę Sojuszu w terenie alpejskim wspólnie z siłami międzynarodowymi.  

Ćwiczenie Mountain Hornet to coroczne międzynarodowe ćwiczenia CAS odbywające się na jedynym niemieckim alpejskim poligonie Reiteralpe. Prawie 300 uczestników z ośmiu państw sojuszniczych i partnerskich (Kanada, Czechy, Dania, Finlandia, Szwecja, Słowenia, Stany Zjednoczone i Austria) zebrało się, aby szkolić taktykę, techniki i procedury CAS zgodnie ze standardami NATO. Dowództwo Łącznikowe Sił Powietrznych z Bad Reichenhall koordynowało członków z jednostek lądowych i powietrznych, a także myśliwców, śmigłowców i cywilnych samolotów kontraktowych podczas alpejskiego szkolenia Air-Land Integration. 

Fikcyjny scenariusz ćwiczeń przewidywał przekroczenie granicy niemieckiej przez siły wroga i rozpoczęcie ataku. Siły sojusznicze przygotowywały się do odparcia ataku w Alpach. Piechota górska, ochrona sił i JTAC zgrupowane w Joint Fire Support Teams, podczas wspinaczki na Reiteralpe, ściągnęły na siebie ogień wroga, przygotowały swoje pozycje obronne i odepchnęły wroga. 

Wojska lądowe natychmiast się ukryły i rozpoczęły działania obronne, ustalając pozycje i lądowisko dla śmigłowców w celu zaopatrzenia w warunkach bojowych, które wymagały stałego, wszechstronnego nadzoru. Podczas scenariusza siły wroga rozpoczęły ataki w celu odbicia Reiteralpe, a siły broniące się przeprowadziły wymianę ognia. Wezwali wsparcie z powietrza, które zostało dostarczone przez Eurofightery i koordynowane przez JTAC, które zapewniają łączność między załogą lotniczą a wojskami lądowymi.  

Oprócz rakiet powietrze-ziemia, Eurofightery miały wyrzutnie laserowe, które mogą precyzyjnie wykrywać cele za pomocą współrzędnych przekazywanych pilotom odrzutowców przez JTAC. Dla załogi podejście do Reiteralpe było wyzwaniem i musieli starannie zaplanować lot w górzystym terenie przez doliny i szczyty, aby szybko i niezauważenie dotrzeć do celu. Po zaktualizowaniu końcowych informacji o podejściu z JTAC przez radio, załoga była świadoma pozycji sił sojuszniczych i wrogich i przystąpiła do skutecznego atakowania celów. 

Ćwiczenie Mountain Hornet pozwoliło międzynarodowym JTAC na współpracę podczas scenariuszy CAS z niemieckimi załogami lotniczymi w trudnych warunkach w górzystym terenie. Uczestnicy zwiększyli interoperacyjność, pracując nad wspólnymi taktykami, technikami i procedurami Wspólnego Wsparcia Ogniowego na poziomie taktycznym. 

Źródło informacji: NATO / redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User