fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Hiszpański AV-8B+ (Harrier) - Foto: Hiszpańskie Siły Powietrzne
Hiszpański AV-8B+ (Harrier) - Foto: Hiszpańskie Siły Powietrzne

28 czerwca hiszpańskie i włoskie myśliwce wzbiły się w powietrze, aby przeprowadzić wspólne ćwiczenia lotnicze, których celem było zdobycie i utrzymanie przewagi powietrznej nad polską przestrzenią powietrzną.

Wspierani przez hiszpański samolot tankujący A400M, czterech hiszpańskich pilotów F/A-18 z oddziału obecnie kierującego NATO Baltic Air Policing w Szawlach na Litwie, dołączyło do swoich odpowiedników z włoskiego oddziału Eurofighter prowadzącego Air Policing z Malborka w Polsce, aby latać defensywnie i ofensywnie w północno-wschodniej Polsce. Osiem myśliwców przeprowadziło ćwiczenia w celu ochrony kluczowych zasobów przed symulowanymi atakami w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO.

Polskie Centrum Kontroli i Meldowania kontrolowało działania myśliwców i tankowania w powietrzu w polskiej przestrzeni powietrznej, natomiast północne Centrum Połączonych Operacji Powietrznych NATO w Uedem w Niemczech nadzorowało ćwiczenia.

Zaplanowane i zaprogramowane manewry zostały przygotowane w NATO Allied Air Command w celu zaplanowania, skoordynowania, przygotowania i wykonania elastycznego podejścia do operacji powietrznych, demonstrując zaawansowane możliwości NATO. Zaangażowanie sił na miejscu z Litwy i Polski w ramach Air Policing w regionie Morza Bałtyckiego w celu zademonstrowania szkolenia w zakresie wzmocnienia walki i integracji sił podkreśla spójność sił sojuszniczych i ich gotowość do znaczącego odstraszania.

Hiszpania i Włochy korzystają z NATO Air Policing w regionie od kwietnia 2024 r. Oprócz ochrony przestrzeni powietrznej w regionie, ich myśliwce i A400M biorą udział w kilku łączonych i wspólnych wydarzeniach szkoleniowych, zapewniając bezpieczeństwo ludności sojuszniczej.

"NATO kontynuuje działania i nadzór wzdłuż wschodniej flanki, aby lepiej bronić ludności i terytoriów państw sojuszniczych oraz odstraszać potencjalne agresje poprzez ścisłą integrację sił i regularne ćwiczenia." - możemy przeczytać na stronie Dowództwa Sił Powietrznych Sojuszu NATO.

Źródło informacji: NATO / redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User