fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Su-57 (PAK FA) - Foto: Public Domain / Wikimedia / Autor nieznany
Su-57 (PAK FA) - Foto: Public Domain / Wikimedia / Autor nieznany

Jak poinformował Wywiad Ukraiński oraz ukraińskie media, samolot Su-57 został zniszczony w wyniku ataku na lotnisko w Achtubińsku w obwodzie astrachańskim. Lotnisko Akhtubinsk znajduje się aż 589 kilometrów od linii frontu. Ukraińskie służby mówią o kolejnym sukcesie w odpieraniu rosyjskiej agresji.

Su-57 to najbardziej zaawansowany myśliwiec Moskwy, który może używać pocisków Kh-59 i Kh-69 do ataków, powiedział wojskowy wywiad Ukrainy. Zdjęcia satelitarne pokazują, że Su-57 stał na lotnisku Akhtubinsk 7 czerwca, ale 8 czerwca pojawiły się zdjęcia ukazujące kratery od eksplozji i charakterystyczne miejsca pożarów w miejscu gdzie stał.

“Zniszczenie Su-57 to pierwszy taki przypadek w historii” - stwierdzili oficerowie ukraińskiego wywiadu. Su-57 to najbardziej zaawansowany rosyjski myśliwiec piątej generacji, który Rosja rzadko używała na Ukrainie do tej pory ze względu na jego wartość i małą liczbę oddanych do służby egzemplarzy.

Samolot Su-57, znany również jako PAK FA (ros. Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Frontowoj Awiacyi), jest rosyjskim samolotem myśliwskim piątej generacji. Program Su-57 rozpoczął się w 2002 roku jako odpowiedź na amerykański program ATF i samolot przewagi powietrznej F-22 Raptor. Pierwszy prototyp samolotu wzbił się w powietrze 29 stycznia 2010 roku. Seryjna produkcja samolotu rozpoczęła się w 2019 roku. Do 2024 roku wyprodukowano 32 samoloty, w tym 10 testowych i 22 seryjne. Pierwszy samolot Su-57 wszedł do służby w Siłach Powietrznych Federacji Rosyjskiej w 2020 roku. Su-57 jest pierwszym samolotem w rosyjskiej służbie wojskowej zaprojektowanym w technologii stealth. Jest to wielozadaniowy myśliwiec zdolny do walki powietrznej oraz ataków naziemnych i morskich. Samolot ma oczekiwany okres eksploatacji około 35 lat. Jego cena może wynosić 3.2 mld rubli.

Źródło informacji: kyivindependent.com, yahoo.com, theaviationist.com, newsweek.com, wikipedia, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User