fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Wspólny lot HÜRJET i ANKA-3 - Źródło: ujęcie z filmu osadzonego w publikacji / X / Geopolitica BR
Wspólny lot HÜRJET i ANKA-3 - Źródło: ujęcie z filmu osadzonego w publikacji / X / Geopolitica BR

W ostatnich latach Turcja zrobiła znaczne postępy w dziedzinie technologii lotniczych. Dwa najnowsze osiągnięcia, załogowy odrzutowiec HÜRJET i bezzałogowy samolot bojowy ANKA-3 Flying Wing, wykonały razem lot w formacji, co stanowi znaczący krok naprzód w technologii lotniczej.

ANKA-3 to bezzałogowy samolot bojowy (UCAV) opracowany przez Turkish Aerospace Industries (TAI). Pierwszy lot odbył się 28 grudnia 2023 roku. Samolot ma maksymalną masę startową 6,5 tony i ładowność 750 kg. Może osiągnąć prędkość przelotową 250 węzłów (460 km/h) i maksymalną prędkość 450 węzłów (830 km/h). ANKA-3 może przenosić 650 kg amunicji wewnątrz kadłuba lub 650 kg amunicji w wewnętrznych zasobnikach skrzydłowych, a także 100 kg amunicji podczepionej na zewnątrz.

HÜRJET to załogowy odrzutowiec opracowany przez TAI. Jest to nowoczesny samolot szkolno-bojowy, który ma służyć do szkolenia pilotów i wykonywania misji bojowych.

Wspólny lot HÜRJET i ANKA-3 stanowi znaczący krok naprzód w technologii lotniczej. Pokazuje to możliwość integracji załogowych i bezzałogowych systemów lotniczych. Taki lot w formacji jest ważnym krokiem w kierunku przyszłości, w której załogowe samoloty mogą kontrolować bezzałogowe samoloty bojowe.

ANKA-3 wykonał swój ósmy lot, podczas gdy HÜRJET osiągnął swój 66-ty. Lot odbył się na wysokości 7000 stóp z prędkością 165 węzłów.

Źródło informacji: wikipedia, turdef.com, defence-industry.eu, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User