fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Niemcy zamówiły 44 śmigłowce H225 dla Policji Federalnej - Foto: Airbus Helicopters
Niemcy zamówiły 44 śmigłowce H225 dla Policji Federalnej - Foto: Airbus Helicopters

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamówiło dla podlegającej mu Policji Federalnej do 44 śmigłowców H225. To rekordowe zamówienie na H225 składa się z dwóch części: potwierdzonego kontraltu na 38 maszyn i opcji na dostawę kolejnych sześciu. Ładowność, zasięg i zaawansowane systemy pokładowe sprawiają, że H225 to wszechstronny statek powietrzny zdolny do wykonywania szerokiego zakresu misji związanych z egzekwowaniem prawa i bezpieczeństwem wewnętrznym, od transportu sił specjalnych po gaszenie pożarów i pomoc w przypadku katastrof. Dostawy wiropłatów mają się rozpocząć w 2029 roku.

„Dziękuję Niemcom za stałe zaufanie do naszych wiropłatów, a w szczególności do rodziny H225. Jesteśmy dumni, że produkowane przez nas śmigłowce H225 przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i niesienia pomocy potrzebującym obywatelom”, powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Bundespolizei może spodziewać się nowoczesnego śmigłowca dzięki ciągłym udoskonaleniom, jakie wprowadziliśmy do konstrukcji H225 w ostatnich latach. W nadchodzących dekadach maszyna ta pozostanie jednym z najbardziej zaawansowanych wiropłatów dostępnych na rynku.

H225 zastąpi śmigłowce H155 i AS332, które służą niemieckiej policji federalnej od ponad 20 lat. Zamówienie zapewni pilotom i personelowi obsługi płynne przejście na eksploatację nowych statków powietrznych. Zawarta umowa przewiduje również zapewnienie urządzeń szkoleniowych i pakietów części zamiennych.

Nowy, potężny system zarządzania misją i łącznością gwarantuje załodze H225 lepszą świadomość sytuacyjną i płynną transmisję danych z innymi jednostkami policyjnymi. Maszyna posiada również ulepszoną przekładnię główną oraz rozbudowany system monitorowania stanu technicznego, co zwiększa bezpieczeństwo i pomaga ograniczyć koszty eksploatacji. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 11 160 kg, H225 oferuje zasięg zwiększony do ponad 832 km (1107 km z zewnętrznymi zbiornikami paliwa) i wyjątkową ładowność zewnętrzną wynoszącą 4750 kg, niezbędną w zadaniach takich jak niesienie pomocy w przypadku katastrof i gaszenie pożarów. Celem Airbus Helicopters jest to, by do 2030 roku wiropłat ten mógł latać na w 100% zrównoważonym paliwie lotniczym, co zostało już zademonstrowane na targach ILA Berlin 2022.

Niemiecka Bundespolizei użytkuje 94 śmigłowców Airbusa, począwszy od jednosilnikowych H120 używanych do szkolenia pilotów, przez ponad 40 dwusilnikowych maszyn z rodziny H135 służących do wykonywania różnych misji, w tym ratownictwa medycznego, w imieniu Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe) po wiropłaty z rodziny Super Puma, której najnowszym modelem jest H225. Współpraca Airbusa i policji zaczęła się w 1962 r., kiedy Bundespolizei (wówczas Bundesgrenzschutz) rozpoczęła eksploatację śmigłowców Alouette II, wyprodukowanych przez firmę Aérospatiale, poprzednika Airbusa.

Źródło informacji: Airbus Helicopters

No comments

Leave your comment

In reply to Some User