fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Ambasador USA - Mark Brzezinski i kpt pilot Jacek Mainka w symulatorze na Politechnice Warszawskiej - Foto: Maciej Stępnik
Ambasador USA - Mark Brzezinski i kpt pilot Jacek Mainka w symulatorze na Politechnice Warszawskiej - Foto: Maciej Stępnik

16 kwietnia 2024 roku wspólnie z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych Panem Markiem Brzezinskim, przedstawicielami firmy Boeing oraz w obecności Prorektora Politechniki Warszawskiej ds. Rozwoju – Profesora Adama Woźniaka oficjalne został zaprezentowany na Politechnice Warszawskiej symulator lotu samolotu Boeing 737 MAX.

Jak możemy przeczytać w informacji umieszczonej na stronie uczelni, w uroczystości udział wziął Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, prezes PAŻP Magdalena Jaworska-Maćkowiak, p. o. Wiceprezesa ds. Standardów Lotniczych ULC Andrzej Kotwica. Była też liczna delegacja z firmy Boeing.

W trakcie oficjalnych przemówień, goście podkreślili potrzebę praktycznego kształcenia przyszłych inżynierów lotniczych oraz konieczność dalszego pogłębiania współpracy między uczelniami a przemysłem.

Po uroczystości goście mieli okazję do lotów próbnych na symulatorze pod czujnym okiem doświadczonego pilota liniowego, kapitana Jacka Mainki.

Uroczystość stanowiła także doskonałą okazję dla studentów dwóch kół naukowych, SAE i SKA, do przedstawienia Ministrowi Andrzejowi Szeptyckiemu aktualnie realizowanych projektów studenckich - takich jak PW SAT, łaziki marsjańskie oraz nowe konstrukcje samolotów udźwigowych.

"Jesteśmy przekonani, że symulator Boeinga 737 MAX istotnie przyczyni się do rozwoju polskiego kształcenia lotniczego, w którym kluczową rolę na mapie polskich uczelni będzie odgrywała Politechnika Warszawska i Wydział MEiL. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w organizację pracownikom i studentom Wydziału, którzy wnieśli swój wkład w sukces tego wydarzenia." - czytamy w komunikacie.

W roku 2017 firma Boeing udzieliła MEiL pierwszego grantu pod nazwą "Opracowanie ulepszonego programu nauczania w inżynierii lotniczej z naciskiem na modernizację symulatorów", o wartości 37 500 USD. Ten znaczący moment stanowił nie tylko początek działań, ale był inspiracją dla kolejnych inicjatyw skupionych na tematyce lotniczej i kosmicznej. Od tego czasu wydział otrzymał łącznie osiem grantów, których tematyka była wspólnie definiowana przez Boeinga oraz sam wydział. 

"Kształcenie studentów, podnoszenie kompetencji kadry i uatrakcyjnienie procesu nauczania to główny cel powstania symulatora lotu samolotu Boeing 737 MAX na naszym Wydziale" - mówi dr inż. Maciej Zasuwa – kierownik Laboratorium Symulatorów na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW.

Źródło informacji: Biuro Komunikacji i Promocji PW / redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User