fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Samolot Orlik na radomskim lotnisku - Foto: Mariusz Barszcz
Samolot Orlik na radomskim lotnisku - Foto: Mariusz Barszcz

Zespół Akrobacyjny "Orliki" to zespół akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych, który został utworzony w 1998 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Sił Powietrznych. Jego pierwszy występ miał miejsce 15 kwietnia 1998 roku. Pierwszy zagraniczny występ zespołu miał miejsce niedługo później, na Royal International Air Tattoo w 1998 roku 2. 

Zespół początkowo składał się z czterech pilotów, z trzech pilotów formacji i jednego solisty. Później dodano drugiego solistę i pod koniec 2000 roku zespół zwiększył się do siedmiu samolotów. Chociaż w niektórych sezonach latał z dziewięcioma samolotami, od 2011 roku zespół lata na siedmiu samolotach 2. 

Zespół otrzymał swoją nazwę od samolotu, na którym lata, czyli PZL-130 Orlik 2. W 1994 roku, 60. Skrzydło Szkolne Lotnictwa Polskiego, z siedzibą w Radomiu, otrzymało nowy polski samolot szkolny turbośmigłowy PZL-130 "Orlik". Dobra manewrowość samolotu stworzyła możliwość utworzenia zespołu akrobacyjnego, który pomógłby również w promocji konstrukcji za granicą 1,3. 

Zespół "Orliki" przeszedł kilka zmian w ciągu lat, w tym zawieszenie działalności w 2006 roku z powodu ograniczeń finansowych. Zespół powrócił do nieba w czerwcu 2007 roku, zwykle latając na pięciu PZL-130 "Orlik" TC-I i dwóch PZL-130 "Orlik" TC-II, chociaż czasami występował z sześcioma TC-I i jednym TC-II. Pierwszy publiczny występ po zawieszeniu miał miejsce na Radom Air Show 2007. W połowie 2009 roku, po prawie 4-letniej przerwie, zespół rozpoczął ponownie treningi z formacją dziewięciu samolotów, a ich pierwszy publiczny występ ponownie z 9 samolotami miał miejsce 15 sierpnia 2009 roku, w ostatnim dniu Mistrzostw Europy w Akrobacji Lotniczej 1,4. 

Obecny skład zespołu przedstawia się następująco:

1 mjr pil. Michał JABŁOŃSKI - lider

2 kpt. pil. Eryk PARZYSZEK - lewoskrzydłowy

3 por. pil. Filip RYBCZYŃSKI - prawoskrzydłowy

4 kpt. pil. Adrian IBERLE - drugi lewoskrzydłowy

5 ppłk pil. Michał ANIELAK - drugi prawoskrzydłowy

6 por. pil. Bartosz KACZMAREK - pilot szkolony/komentator. 

Źródła: 1. 
Orlik Aerobatic Team - Wikipedia 2. Orlik aerobatic team history 3. Orlik Aerobatic Team - This is Flight 4. Orlik Aerobatic Team | Military Wiki | Fandom 

Redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User