fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Australijski samolot E-7A kończy misję w Europie - Foto: CPL Nicole Dorrett / RAAF
Australijski samolot E-7A kończy misję w Europie - Foto: CPL Nicole Dorrett / RAAF

Samolot E-7A Wedgetail Królewskich Australijskich Sił Powietrznych rozpocznie w tym tygodniu powrót do Australii po sześciomiesięcznym rozmieszczeniu w ramach operacji Kudu.

Samolot E-7A wspierał międzynarodowe wysiłki na rzecz wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami ze strony Rosji poza Ukrainą.

Dostarczając opcję szybkiej reakcji, kontyngent E-7A Wedgetail przeleciał łącznie około 250 godzin, a misje średnio trwały po pięć godzin w powietrzu. Do bazy lotniczej Ramstein w Niemczech w celu wsparcia misji E-7A zostało rozmieszczonych do 100 osób australijskiego personelu z sił zbrojnych.

Szef operacji wspólnych, generał porucznik Greg Bilton, pochwalił pracę personelu ADF, który wspierał ochronę kluczowego punktu dostępu do międzynarodowej pomocy humanitarnej i wojskowej na Ukrainę. - “Rozmieszczenie było namacalnym dowodem na zaangażowanie Australii w wsparcie naszych partnerów w utrzymaniu globalnego porządku opartego na zasadach”, powiedział generał porucznik Bilton.

Szef sił powietrznych, marszałek lotnictwa Robert Chipman, powiedział, że E-7A Wedgetail jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów wczesnego ostrzegania w powietrzu na świecie i jest dobrze przystosowany do wsparcia operacji naziemnych i powietrznych.

“Chwalę naszych ludzi za ciężką pracę i zaangażowanie, kierując się naszym etosem bycia gotowym, odpornym i pomysłowym zespołem”, - powiedział marszałek lotnictwa Robert Chipman. - “Życzę wszystkim naszym powracającym żołnierzom bezpiecznej podróży do domu i miłego czasu na ponowne nawiązanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi.”

Australijska pomoc wojskowa dla Ukrainy będzie kontynuowana w ramach rozszerzonego elementu szkoleniowego operacji Kudu, który obejmuje do 90 osób personelu zapewniającego niezbędne szkolenie dla personelu Sił Zbrojnych Ukrainy w Wielkiej Brytanii w całym 2024 roku.

Samolot E-7A Wedgetail często przebywał z polskiej przestrzeni powietrznej blisko granicy z Ukrainą. Takie loty są dla nas i dla Ukrainy dodatkowym wsparciem, a jednocześnie ćwiczeniem dla australijskiego personelu wojskowego w realiach "pobliskiej wojny".

Samolot E-7A Wedgetail, oparty jest bazie komercyjnego odrzutowca Boeing Next Generation 737-700. To samolot wczesnego ostrzegania i kontroli. Posiada on stałą antenę radarową z aktywnym elektronicznym skanowaniem wiązki zamiast obracającej się, jak w przypadku Boeinga E-3 Sentry opartego na samolocie B707. E-7A Wedgetail został zaprojektowany dla Royal Australian Air Force (RAAF) w ramach projektu "Wedgetail” i oznaczony jako E-7A Wedgetail.

E-7A Wedgetail jest wyposażony w zaawansowany wielozadaniowy radar z elektronicznym skanowaniem wiązki (MESA), który jest zdolny do jednoczesnego śledzenia celów powietrznych i morskich. Ten samolot jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów wczesnego ostrzegania w powietrzu na świecie i jest dobrze przystosowany do zadania wsparcia kluczowego punktu dostępu.

Źródło informacji: RAAF, taskandpurpose.com, defence.gov.au, boeing.com, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User