fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Ilustracja poglądowa - Grafika: AI Bing
Ilustracja poglądowa - Grafika: AI Bing

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak oraz członkowie zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) Tomasz Szymczak i Grzegorz Hlebowicz podpisali list intencyjny związany z uruchomieniem  na lotnisku w Modlinie Wieży Zdalnej. Dzięki technologii Remote Tower ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie będzie nadzorowany w sposób nowoczesny technologicznie z siedziby PAŻP w Warszawie.

Remote Tower to rozwiązanie obejmujące znajdujące się na lotnisku kamery i czujniki, które w czasie rzeczywistym wysyłają sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam z kolei, obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane są w specjalnym pomieszczeniu na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży. Technologia rTWR zapewnia wyższą skalowalność w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych, pozwala również na prowadzenie, w ramach jednej infrastruktury, kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska.  

List intencyjny wieża w Modlinie

- Rozwiązania Remote Tower to dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności. Umożliwiają integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż zastępowane przez nie rozwiązania konwencjonalne charakteryzujące się nierzadko ograniczonymi możliwościami rozbudowy – powiedziała Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezes PAŻP. 

W ramach kontroli zdalnej kontrolerzy ruchu lotniczego obsługujący MPL skorzystają z:

- panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości, z możliwością obrotu, pochylenia i przybliżenia obrazu,

- technologii termowizji umożliwiającej obserwację w nocy i trudnych warunkach pogodowych,

- technologii cyfrowej znacznie poprawiającej świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwiającej podejmowanie szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej,

- informacji dodatkowych zintegrowanych z widokiem panoramicznym kontrolowanego lotniska, np. danych meteorologicznych i informacji radarowych. 

Na podstawie ustawy z 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PAŻP zapewnia bezpieczną, ciągłą, płynną i efektywną żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności zapewnia służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania. Dodatkowo, zgodnie z Decyzją Ministra Infrastruktury z 28 czerwca 2011 r., PAŻP została wyznaczona jako instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej lotniska Warszawa/Modlin.

Źródło informacji: PAŻP

No comments

Leave your comment

In reply to Some User