fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Quarterhorse Mk.1 - Foto: Hermeus
Quarterhorse Mk.1 - Foto: Hermeus

Samolot Quarterhorse Mk.1 to bezzałogowy, zdalnie pilotowany samolot opracowany przez amerykańską firmę Hermeus. Jest napędzany silnikiem General Electric J85, który jest również używany w samolotach F-5 i T-3823. Głównym celem samolotu Quarterhorse Mk.1 jest demonstracja startu i lądowania z dużą prędkością, co jest kluczową zdolnością niezbędną dla przyszłych samolotów hipersonicznych na drodze rozwoju firmy.

Samolot został zaprojektowany, zbudowany i zintegrowany w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy. Testy lotu mają się odbyć w bazie lotniczej Edwards. W nadchodzących miesiącach samolot przejdzie szereg testów dotyczących jego podsystemów, stacji naziemnej, operacji i czynników ludzkich, aby przygotować go do testów lotu jeszcze w tym roku. Wcześniejsza wersja tej ciekawej konstrukcji - Quarterhorse Mk.0, była już testowana w styczniu 2024 r. Były to tylko testy naziemne.

Hermeus ma na celu rozwijanie samolotów hipersonicznych szybko i ekonomicznie. Firma wyznaczyła tempo jednego samolotu na rok dla rozwoju swoich samolotów hipersonicznych. Każdy samolot w programie Quarterhorse stopniowo zwiększa swoją złożoność, co pozwala firmie Hermeus na dystrybucję ryzyka programu na wiele pojazdów i przyspieszenie procesu uczenia się.

Dokładne koszty projektu samolotu Quarterhorse Mk.1 nie są publicznie dostępne. Jednakże, wiadomo, że firma Hermeus, która jest odpowiedzialna za rozwój samolotu, podpisała partnerstwo z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych na kwotę 60 milionów dolarów również na testy pierwszego samolotu, Quarterhorse Mk.0.

Docelowymi użytkownikami samolotu Quarterhorse Mk.1 mogą być różne podmioty zainteresowane technologią hipersoniczną, takie jak agencje rządowe, firmy prywatne lub instytucje badawcze.

Źródło informacji: theaviationist.com, hermeus.com, janes.com, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User