fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Dostawa śmigłowców wojskowych do Czech na pokładzie C-17 - Foto: Czeskie Siły Powietrzne
Dostawa śmigłowców wojskowych do Czech na pokładzie C-17 - Foto: Czeskie Siły Powietrzne

Do Czech na pokładzie samolotu C-17 przybyły kolejne dwa śmigłowce wojskowe zamówione w ramach kontraktu zawartego w ostatnich latach. Mowa jest o dwóch egzemplarzach śmigłowców UH-1Y Venom. W ten sposób czeska armia posiada już 10 z zamówionych śmigłowców - 4 AH-1Z Viper i 6 UH-1Y Venom.

Czechy, kraj znany z malowniczych krajobrazów i bogatej historii, niedawno zyskał uwagę na arenie międzynarodowej dzięki swoim działaniom w dziedzinie obronności. W ostatnich latach Czechy dokonały znaczących inwestycji w swoje siły powietrzne, co zaowocowało zakupem nowych śmigłowców, które mają wzmocnić zdolności obronne kraju.

W grudniu 2019 roku, czeski rząd potwierdził zakup 12 amerykańskich śmigłowców systemu H-1, w tym 8 wielozadaniowych UH-1Y Venom oraz 4 bojowe AH-1Z Viper. Te nowoczesne maszyny, które mają zastąpić przestarzałe śmigłowce Mi-35/24V, są dostarczane do Czech w latach 2023/2024. Jest to krok milowy dla czeskich sił zbrojnych, który zwiększy ich interoperacyjność w ramach NATO oraz zmniejszy zależność od rosyjskiego sprzętu.

 

Ciekawym rozwojem sytuacji jest również decyzja Czech o przekazaniu Ukrainie swoich ostatnich śmigłowców radzieckiej produkcji Mi-24. Ten gest solidarności z Ukrainą, walczącą z agresją rosyjską, pokazuje zaangażowanie Czech we wspieranie międzynarodowej stabilności i bezpieczeństwa. Przekazane śmigłowce mają pomóc Ukrainie w obronie terytorialnej i są wyrazem wsparcia czeskiego rządu dla ukraińskiego narodu.

Porównując czeskie siły powietrzne do największych armii Europy, warto zauważyć, że Czechy, mimo że nie są największym militarnym graczem na kontynencie, dokonują strategicznych inwestycji, które zwiększają ich zdolności obronne. Według rankingu Global Firepower z 2024 roku, Czechy zajmują 13. miejsce w Europie pod względem siły militarnej. Jest to imponujące, biorąc pod uwagę, że kraje takie jak Francja, Wielka Brytania, Włochy i Niemcy, które mają większe budżety obronne i liczniejsze siły zbrojne, dominują w rankingu.

Czechy oczekują na dostawę ostatnich 2 sztuk śmigłowców UH-1Y Venom. Rząd Republiki Czeskiej podpisał również w styczniu list intencyjny, oficjalnie potwierdzając swoją intencję zakupu 24 samolotów Lockheed Martin V generacji F-35 Lightning II.

Źródło informacji: dw.com, Czeskie Siły Powietrzne, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User