W 1944 roku, w samym sercu II wojny światowej, doszło do jednego z najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii obozów jenieckich - Wielkiej Ucieczki. W obozie jenieckim Stalag Luft III, położonym w Żaganiu, 81 lotników podjęło desperacką próbę ucieczki. Pomimo iż tylko trzech z nich uniknęło schwytania, ich historia jest symbolem niezłomnej determinacji i odwagi. Dzisiaj mija kolejna rocznica tego wydarzenia
Stalag Luft III, znany również jako “Twierdza w Żaganiu”, był jednym z największych obozów jenieckich dla lotników alianckich podczas II wojny światowej. Obóz, zbudowany w 1942 roku, był domem dla tysięcy jeńców wojennych, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Stanów Zjednoczonych.
Planowanie Wielkiej Ucieczki rozpoczęło się w 1943 roku. Grupa jeńców, znana jako “Komitet X”, podjęła decyzję o wykopaniu trzech tuneli, nazwanych “Tom”, “Dick” i “Harry”. Celem było umożliwienie ucieczki jak największej liczbie jeńców.
W nocy 24 marca 1944 roku, po miesiącach przygotowań, 81 lotników podjęło próbę ucieczki przez tunel “Harry”. Pomimo iż tylko trzech z nich - Per Bergsland, Jens Müller i Bram van der Stok - uniknęło schwytania, ich historia stała się symbolem niezłomnej determinacji i odwagi.
Niestety, 50-ciu uciekinierów zostało rozstrzelanych na rozkaz Adolfa Hitlera, co było bezprecedensowym złamaniem Konwencji Genewskiej. Wśród nich było 6 Polaków. Ta tragedia przyczyniła się do zaostrzenia postawy aliantów wobec Niemiec.
Wielka Ucieczka z 1944 roku z obozu Stalag Luft III w Żaganiu to wydarzenie, które na zawsze zapisało się w historii. Mimo tragicznego finału, historia ta jest symbolem niezłomnej determinacji i odwagi jeńców wojennych, którzy nigdy nie przestali walczyć o wolność.
Źródło informacji: wiki, aviation24.pl