fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Polski Herkules C-130H - Foto: DGRSZ
Polski Herkules C-130H - Foto: DGRSZ

Pierwszy lot w biało-czerwonych barwach wykonał właśnie Hercules C-130 w wersji H. Samolot 91-9141 to najmłodszy z 5 Herculesów wersji H, które otrzymaliśmy w ramach umowy z USA w grudniu zeszłego roku, poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Herkules przyleciał w grudniu 2023 roku prosto z zakładów lotniczych OGMA z Portugalii. Po wykonaniu przeglądu odbiorczego przez personel 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego samolot został zarejestrowany i właśnie wszedł do eksploatacji.

W Polskich Siłach Powietrznych służy już 5 samolotów C-130 Herkules w wersji E oraz 2 samoloty w nowocześniejszej wersji H. Nowsza wersja H jest o 15 lat młodsza od wersji E. Łącznie we flocie ma być 10 samolotów. Samolot ten jest 3-cim Herkulesem zakupionym przez Polskę w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), gdzie rząd polski w 2021 roku zawarł kontrakt o wartości 14,3 mln dolarów (szacowana wartość samolotów była określana wtedy na około 60 mln dolarów).

Nasz kraj wg. umowy miał ponieść tylko częściowe koszty ich zakupu i przygotowania. Składało się na nie dodatkowe wyposażenie i przygotowania Herkulesów do transferu z USA do Polski.

Cały kontrakt ma być zrealizowany do połowy 2024 roku, więc wszystkie 10 Herkulesów w starej i nowej wersji zobaczymy razem już za kilka miesięcy.

Źródło informacji: DGRSZ / aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User