fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Szkolenie ukraińskich pilotów w Wielkiej Brytanii - Foto: RAF
Szkolenie ukraińskich pilotów w Wielkiej Brytanii - Foto: RAF

Pierwsza grupa ukraińskich pilotów, która przeszła szkolenie w Królewskich Siłach Powietrznych, po ukończeniu podstawowego programu szkolenia w Wielkiej Brytanii, uczy się obecnie latać na myśliwcach F-16, informuje RAF.

RAF rozpoczął w sierpniu szkolenia w zakresie pilotażu i języka angielskiego w ramach wkładu Wielkiej Brytanii w międzynarodową Koalicję Zdolności Powietrznej dla Ukrainy, w ramach której sojusznicy i partnerzy będą współpracować w celu wzmocnienia zdolności powietrznych Ukrainy.

Grupę tworzyło sześciu doświadczonych ukraińskich pilotów myśliwców bojowych, którzy przeszli specjalistyczne szkolenie w języku angielskim dotyczącym lotnictwa, aby zwiększyć ich zdolność do udziału w szkoleniu i wsparciu koalicji.

Kolejnych dziesięciu ukraińskich pilotów-stażystów wzięło udział w szkoleniu językowym, ale pozostało w Wielkiej Brytanii, aby kontynuować praktyczne, podstawowe szkolenie w locie, a także ważne umiejętności, takie jak szkolenie w zakresie medycyny lotniczej i treningu na wirówkach.

Sekretarz obrony Grant Shapps powiedział: - „Jestem dumny ze wsparcia, jakiego Królewskie Siły Powietrzne udzielają następnemu pokoleniu ukraińskich pilotów bojowych i załogi naziemnej lotnictwa, którzy będą pierwszą linią obrony w ochronie ukraińskiego nieba. Wielka Brytania odegrała kluczową rolę w budowie obrony powietrznej Ukrainy od czasu, gdy Putin rozpoczął inwazję na pełną skalę, dostarczając setki rakiet i amunicji, a także systemy radarowe i uzbrojenie." i kontynuuje - „Chociaż Ukraina była bardzo narażona na ataki rosyjskich samolotów, dronów i rakiet w pierwszych miesiącach inwazji – przy wsparciu Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników jej siły zbrojne są teraz w stanie przechwycić i zniszczyć przeważającą większość przychodzących rozporządzeń – chroniąc ludność cywilną i niezbędną infrastrukturę. Wspólnie idziemy teraz dalej, zapewniając Ukrainie wiarygodne siły powietrzne w przyszłości, utworzone wokół wysokowydajnego myśliwca F-16 czwartej generacji”.

Program ma na celu wyposażenie stażystów w umiejętności wymagane do przejścia do kolejnej fazy szkolenia na myśliwcach z krajami partnerskimi oraz przybliżenie przyszłych ukraińskich pilotów do standardowego podejścia NATO do latania.

Piloci przechodzący podstawowy program szkolenia lotniczego prowadzą zajęcia praktyczne na samolocie Grob Tutor pod okiem doświadczonych instruktorów RAF, ucząc się ogólnych procedur obsługi, latania według wskazań przyrządów, nawigacji na średnich i niskich poziomach oraz latania w formacji.

Po ukończeniu szkolenia w RAF piloci przejdą zaawansowane szkolenie lotnicze w innym kraju należącym do Koalicji Zdolności Powietrznej, aby przygotować ich do szkolenia na samolocie F-16 eksploatowanym przez takie kraje, jak Dania, Holandia i Stany Zjednoczone.

Premier potwierdził zamiar Wielkiej Brytanii wsparcia w zeszłym roku Koalicji na rzecz Zdolności Powietrznej poprzez podstawowe szkolenie w zakresie latania, ponieważ Wielka Brytania nie eksploatuje samolotów F-16. Ukraina zdecydowała się wokół tego rozwijać swoje przyszłe siły powietrzne. Wielka Brytania będzie kontynuować wsparcie dla ukraińskich pilotów i personelu naziemnego w 2024 r.

Oprócz szkolenia pilotów kilkudziesięciu ukraińskich techników lotniczych przechodzi szkolenie w języku angielskim, ukierunkowane na inżynierię, aby umożliwić im udział w szkoleniach i wsparciu koalicji. Co więcej, RAF, wraz z armią brytyjską, zapewnił także wsparcie w szkoleniu ponad 30 000 ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii.

W zeszłym roku Sekretarz Obrony ogłosił, że Wielka Brytania zamierza w pierwszej połowie 2024 r. przeszkolić kolejnych 10 000 ukraińskich rekrutów w ramach operacji Interflex. Oprócz zapewniania szerokiego zakresu programów szkoleniowych Wielka Brytania w dalszym ciągu wspiera Ukrainę w odpieraniu sił rosyjskich. W ramach brytyjskiego wsparcia wojskowego o wartości 4,6 miliarda funtów zapewniliśmy Siłom Zbrojnym Ukrainy rakiety dalekiego zasięgu, zachodnie czołgi podstawowe oraz wsparcie logistyczne.

Źródło informacji: RAF

No comments

Leave your comment

In reply to Some User

Press F10 to toggle Full Screen editing.