fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License
Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) rozszerza transmisję swoich danych dotyczących turbulencji (Aware) do wykorzystania w wiodących w branży rozwiązaniach lotniczych firmy The Weather Company, która obsługuje większość komercyjnych linii lotniczych w Ameryce Północnej i wiele innych na całym świecie.

Dzięki temu udoskonaleniu uczestniczące linie lotnicze będą wkrótce miały dostęp do danych dotyczących turbulencji wirowych (EDR) bezpośrednio za pośrednictwem narzędzi Fusion™ i Pilotbrief ® firmy The Weather Company. IATA Turbulence Aware zostanie włączona jako dodatkowa warstwa danych w ramach tych narzędzi, dzięki czemu piloci, dyspozytorzy i planiści lotu będą mogli zintegrować potrzebne obserwacje turbulencji bezpośrednio w swoich aplikacjach o znaczeniu krytycznym w jednym miejscu, zamiast polegać na wielu ekranach.

Turbulencje mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo załogi i pasażerów, planowanie tras, godziny przylotów i odlotów, zadowolenie klientów, konserwację sprzętu i nie tylko. Połączenie obserwacji IATA Turbulence Aware z prognozami The Weather Company, najdokładniejszego prognosty na świecie, ma na celu lepsze łagodzenie negatywnych skutków pogody i turbulencji dla współpracujących linii lotniczych na całym świecie.

Dostęp do dokładnych informacji o turbulencjach w czasie rzeczywistym umożliwia pilotom i dyspozytorom wybór optymalnych torów lotu, unikanie turbulencji i latanie na optymalnych poziomach, aby zmaksymalizować zużycie paliwa, a tym samym zmniejszyć emisję CO2. IATA Turbulence Aware zostało uruchomione w 2018 r. , aby pomóc liniom lotniczym łagodzić skutki turbulencji, które są co roku główną przyczyną obrażeń pasażerów i załogi oraz wyższych kosztów paliwa. Platforma gromadzi zanonimizowane dane dotyczące turbulencji EDR z tysięcy lotów obsługiwanych przez uczestniczące linie lotnicze. EDR to oficjalna miara intensywności turbulencji atmosferycznych ICAO i WMO.

„Ponieważ pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna ze względu na zmieniający się klimat, teraz bardziej niż kiedykolwiek dla liderów lotnictwa ważniejsze jest uwzględnianie w podejmowanych decyzjach dokładnych, globalnie skalowanych danych pogodowych i spostrzeżeń w czasie rzeczywistym” – powiedział Ravi Vanmali, dyrektor ds. lotnictwa w The Weather Company. - „Wiarygodne dane i prognozy pogodowe w połączeniu z ludzką wiedzą mogą pomóc liniom lotniczym i pilotom w planowaniu uwzględniającym niesprzyjające warunki pogodowe i turbulencje, poprawić bezpieczeństwo załogi i pasażerów oraz złagodzić wpływ na wyniki finansowe”.

Oczekuje się, że radzenie sobie z turbulencjami pozostanie wyzwaniem, ponieważ zmiany klimatyczne w dalszym ciągu wpływają na warunki pogodowe. Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i efektywność lotu. Turbulence Aware zapewnia znaczną poprawę raportowania turbulencji i unikania nadmiernego zużycia paliwa.

Obecnie 21 linii lotniczych uczestniczy w platformie IATA Turbulence Aware Platform, z której ponad 2000 samolotów codziennie dostarcza dane. W 2023 roku wygenerowano łącznie ponad 380 milionów obserwacji turbulencji. Dzięki danym dostarczonym przez Turbulence Aware ponad 700 milionów pasażerów* mogło cieszyć się bezpieczniejszą i wygodniejszą podróżą.

Źródło informacji: IATA / redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User

Press F10 to toggle Full Screen editing.