fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Polska Kadra Śmigłowcowa podczas gali plebiscytu lotniczego Cumulusy 2023 - Foto: Mat. prasowe
Polska Kadra Śmigłowcowa podczas gali plebiscytu lotniczego Cumulusy 2023 - Foto: Mat. prasowe
Tegoroczna edycja Plebiscytu Cumulusy została poszerzona o część śmigłowcową i nagrody Rotor Awards. Rok 2023 był rokiem wyjątkowym dla środowiska i sportu śmigłowcowego. Odbył się pierwszy w historii Światowy Zlot Śmigłowców w Polsce, a na czele Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI Komisji Śmigłowcowej stanęła Polka - Serafina Ogończyk-Mąkowska, która jest nie tylko pierwszym Polakiem na tym stanowisku, ale także pierwszą kobietą w historii FAI od 1905 roku, która została prezydentem komisji.

Po raz pierwszy, w tak uroczysty sposób odbyły się oficjalne nominacje do Narodowej Kadry Śmigłowcowej, której członków, powołuje na wniosek Komisji Śmigłowcowej, Zarząd Aeroklubu Polskiego. Piloci oraz kopiloci, po przystąpieniu do eliminacji sportowych, po spełnieniu wymagań formalnych, otrzymali powołania z rąk Pana Prezesa Aeroklubu Polskiego - Pana Jerzego Makuli.

Powołania do Narodowej Kadry Śmigłowcowej na rok 2024 otrzymali:
 
1. Tomasz Nowak
2. Jacek Nowak,
3. Michał Burdzy,
4. Wojciech Burdzy, 
5. Sebastian Komosa, 
6. Bartosz Kończalski, 
7. Serafina Ogończyk-Mąkowska,
8. Mariusz Rubiś
9. Janusz Miś
10. Maciej Sobieraj,
11. Barbara Wilk
12. Piotr Wilk
13. Jędrzej Wiler
14. Michał Czernik
 
Na stanowisko Trenera Narodowej Kadry Śmigłowcowej została powołana Serafina Ogończyk-Mąkowska, na funkcję szkoleniowca Tomasz Nowak.
 
Zawody śmigłowcowe nie mogłyby się odbyć bez obecności przeszkolonych sędziów, których szkoleniem zajmuje się Stowarzyszenie Lotnicze HeliSport. Wszyscy członkowie Narodowej Kadry są przeszkoleni w tym zakresie a dodatkowo przeszkolonymi, osobami współpracującymi z kadrą są:
 
Sędziowie:
Małgorzata Michalska
Nicoletta Marra
Filip Ogończyk-Mąkowski
Paweł Hejduk
Grzegorz Woźniak
Patrycja Leśkiewicz
Robert Kornalewicz
Oliwia Ogończyk-Mąkowska
Karolina Kupniewska
Elżbieta Ściborska
 
Sport śmigłowcowy jest idealnym rozwiązaniem na zwiększanie swoich umiejętności oraz zdobywanie nalotu.
 
Podczas gali zostały wręczone Certyfikaty Umiejętności FAI - Certificates of Proficiency. Istnieją trzy Certyfikaty Przeszkolenia Wiropłatów FAI: Brązowy, Srebrny i Złoty. Poziom doświadczenia pilota osiągnięty w ramach programu jest potwierdzany poprzez przyznanie odpowiedniego Certyfikatu w przypadku spełnienia lub przekroczenia minimalnych wymagań. Forma i kolor odznak obowiązują na całym świecie. Po spełnieniu i weryfikacji warunków formalnych na wniosek Aeroklubu Polskiego Brązowy Certyfikat FAI otrzymali:
 
Barbara Wilk 
Mariusz Rubiś
 
Obecnie na arenie światowej posiadaczami Złotego Certyfikatu umiejętności jest 5 osób, do grona wyróżnionych - dołączyli polscy piloci z wieloletnim doświadczeniem:
 
Tomasz Nowak
Sebastian Komosa
Bartosz Kończalski
Piotra Wilk
Jędrzej Wiler
 
Statuetki Rotor Awards, za wspieranie rozwoju sportu śmigłowcowego, otrzymali: Arkadiusz Sadowski, Zbigniew Dymek, Sławek Hesja Krajniewski, Marek Vastak, Andrzej Migus. Kolejna statuetkę wręczył Pan Senator - Adam Szejnfeld Marszałkowi województwa Lubuskiego - Panu Marcinowi Jabłońskiemu, za wspieranie inicjatyw lotniczych w szczególności śmigłowcowych.

W bieżącym roku II światowy Zlot Śmigłowców odbędzie właśnie w województwie lubuskim, 15 czerwca - w Przylepie w Zielonej Górze. Równocześnie w terminie od 14 do 16 czerwca  odbędą się Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe kat 2. FAI. Dziękując za wsparcie I Światowego Zlotu Śmigłowców w Płocku Wojsku Polskiemu, prezes HeliSport zwróciła się również do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Pana Generała Broni Marka Sokołowskiego.

Za wsparcie wydarzeń śmigłowcowych podziękowano również Panu Generałowi Dyw. pilotowi Ireneuszowi Nowakowi, Dowódcy Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych - pułkownikowi pil. Piotrowi Ciechanowi, pułkownikowi pil. Krzysztofowi Zwolińskiemu - Zastępcy Inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym oraz Panu Prezesowi Aeroklubu Polskiego - Jerzemu Makuli.

Źródło informacji: FAI - Komisja Śmigłowcowa

No comments

Leave your comment

In reply to Some User