fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Kolejna IX zmiana PKW poleciała na misję IRINI - Foto: BLMW
Kolejna IX zmiana PKW poleciała na misję IRINI - Foto: BLMW

W dniu 14.02 (środa) na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego odbyła się uroczystość pożegnania IX zmiany PKW IRINI. Żołnierzy wyruszających na IX zmianę PKW na Sycylii pożegnali: reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, żołnierze, pracownicy RON oraz rodziny.

Dowódca BLMW życzył udającym się na misję powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu działań. Dowodzący IX zmianą PKW, kmdr por. Waldemar Milczarek podziękował za obdarzenie zaufaniem i zapewnił o gotowości zmiany do wypełniania zadań postawionych przed PKW. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. kmdr Zbigniew Rećko, Dziekan dekanatu Marynarki Wojennej. Żołnierze IX zmiany po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji Unii Europejskiej EUNAVFORMED. Wtedy do kraju powróci ósma zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego w sierpniu ubiegłego roku.

W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED której celem było rozbijanie przemytu migrantów   i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej UE.

Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA. Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

31 marca 2020 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Pełniąca misję na teatrze działań IV zmiana PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejęła zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI.

Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz  zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej,w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu.

Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka. Siedzibą główną dowodzącego operacją pozostaje Rzym. Podstawowym środkiem PKW EU SOPHIA jest samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Źródło informacji: BLMW

No comments

Leave your comment

In reply to Some User