fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Pierwsza kobieca załoga samolotu AWACS zakończyła misję - Foto: sierż. sztabowy Andrew Sarver / NATO
Pierwsza kobieca załoga samolotu AWACS zakończyła misję - Foto: sierż. sztabowy Andrew Sarver / NATO

Pod koniec ubiegłego tygodnia po raz pierwszy w historii Powietrzne Siły Wczesnego Ostrzegania i Kontroli NATO (NAEW&CF) przeprowadziły operacje dowodzenia i kontroli (C2) w załodze składającej się wyłącznie z kobiet.

Lot był regularną misją dla wielonarodowej załogi wspierającej działania NATO w zakresie wzmocnionej czujności (eVA). Dzięki lotowi, NATO AWACS zwraca uwagę na kobiety pracujące w społeczności lotniczego wczesnego ostrzegania i rzuca światło na kobiety pracujące w lotnictwie.

„Cel tego lotu obejmował naszą misję operacyjną polegającą na ochronie granic NATO” – powiedziała kapitan Béatrice, dowódca lotu Eskadry Szkolenia Załóg Powietrznych. Wyjaśniła, że ​​w przypadku E-3A AWACS na pokładzie statku powietrznego są kobiety lub pełnią one funkcję obsługi technicznej.
„Lot pokazuje, że misję i każde stanowisko na pokładzie AWACS mogą wykonywać kobiety” – powiedziała kapitan Ciara, szef operacyjny symulatora eskadry szkoleniowej załóg lotniczych. - „Pokazanie możliwości kobiecej załogi udowodni, że kobiety są w stanie na równym poziomie wykonywać zawody tradycyjnie zdominowane przez mężczyzn”.

Lot został zorganizowany przez Zespół Inicjatyw Kobiet NAEW&CF (WIT), którego celem jest promowanie równości społecznej i był pierwszą próbą podjętą przez załogę złożoną z lotników reprezentujących różne środowiska, podkreślającą osiągnięcia kobiet w lotnictwie.

Według raportów krajów członkowskich i partnerskich NATO za rok 2020 średni odsetek kobiet w siłach zbrojnych Sojuszu NATO wzrósł ponad dwukrotnie od 1998 r. Ponieważ misją Sojuszu jest ochrona miliarda ludzi, NATO uważa, że kobiety odgrywają kluczową rolę we wszystkich działaniach zmierzających do zbudowania silniejszego Sojuszu, który czerpie z umiejętności i talentów zróżnicowanej populacji.

Od 2013 r. perspektywę płci włącza się do planowania obronnego NATO, wymogów wywiadu strategicznego oraz prac NATO na rzecz zwalczania terroryzmu. NATO wierzy, że każda polityka, program lub projekt może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety, zatem zrozumienie tych różnic może pomóc w ulepszeniu sposobu wykonywania pracy.

Źródło informacji: Biuro Spraw Publicznych AWACS, redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User