fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Lotnisko Zielona Góra-Babimost / Foto: Mater. pras
Lotnisko Zielona Góra-Babimost / Foto: Mater. pras

Lotnisko Zielona Góra-Babimost w pierwszym miesiącu nowego roku odprawiło ponad 3,5 tys. pasażerów. To ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku, kiedy lubuski port obsłużył 1.475 osób, informują władze lotniska.

W styczniu port w Babimoście odprawił dokładnie 3.536 pasażerów. Na lotnisku zrealizowano 211 operacji lotniczych.  

Obecnie z Lotniska Zielona Góra-Babimost podróżni polecieć mogą sześć razy w tygodniu do Warszawy. Dużym zainteresowaniem cieszą się też cotygodniowe rejsy czarterowe do egipskiego Marsa Alam.

Port lotniczy Zielona Góra-Babimost (IEG/EPZG) jest położony w miejscowości Nowe Kramsko, 4 km od miejscowości Babimost i 34 km od Zielonej Góry, do której dotrzeć można drogą szybkiego ruchu S3. Port znajduje się też w pobliżu granicy z województwem wielkopolskim, ok. 95 km od Poznania.

Port lotniczy posiada terminal lotniczy o przepustowości ok. 500 tys. pasażerów rocznie. Teren portu zajmuje 450 ha. Zabudowa portu zawiera m.in. terminal pasażerski, terminal cargo, budynki technicznego zabezpieczenia, siedzibę lotniskowej straży pożarnej oraz 16 hangarów samolotowych (każdy o powierzchni 320 m²). Na lotnisku działa lotnicze przejście graniczne. Port jest strzeżony przez całą dobę i nie jest objęty normami hałasu, co powoduje, że może być użytkowany także w godzinach nocnych. Bezpośrednio przed terminalem odlotów znajduje się bezpłatny parking na 34 samochody.

Jak każde europejskie lotnisko, Port posiada Certyfikat Lotniska o nr PL/EPZG/001, potwierdzający spełnienie wymagań Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego EASA.  Zgodnie z kodem referencyjnym (4C), lotnisko może obsłużyć najpopularniejsze samoloty średniego zasięgu jak Airbus 320  czy Boeing 737. Dzięki zastosowaniu specjalnych procedur zatwierdzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, możliwa jest także obsługa cięższych maszyn pasażerskich (B757, A330) oraz największych samolotów transportowych na świecie (Antonov 124, B767 cargo). Ponadto, lotnisko posiada też Certyfikat Agenta Obsługi Naziemnej AHAC (PL-21H/17), który upoważnia do sprzedaży i tankowania paliwa lotniczego Avgas 100 LL i Jet A1. Od kwietnia 2014 roku, port jest również wyposażony w system wspomagania lądowania ILS kategorii I.

Zarządzającym portem są Polskie Porty Lotnicze S.A. (PPL), które zarządzają także lotniskiem Chopina w Warszawie. Od 2011 roku port obsługuje bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawą. Trasę tę do 2016 obsługiwała linia Sprint Air, a od marca 2017 połączenie jest obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

Źródło informacji: PPL, redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User