fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

F-35 - Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License
F-35 - Zdjęcie ilustracyjne/poglądowe - Foto: Pixabay License

Od kilku lat pojawiają się informacje na temat możliwych zakupów F-35, podpisanych listów intencyjnych czy pozwoleń Departamentu Stanu USA na sprzedaż tych najnowocześniejszych myśliwców do krajów, które jeszcze dekadę temu nie brały tego pod uwagę.

Jedną z przyczyn początkowej niechęci do zakupu tych samolotów była jego cena. Na początku produkcji, koszt jednostkowy F-35 był znacznie wyższy niż obecnie, głównie ze względu na wyższe koszty rozwoju i początkowej produkcji. W momencie rozpoczęcia produkcji (2007-2009) koszt jednostkowy F-35 wynosił ponad 200 mln dolarów (oczywiście cena różniła się w zależności od wersji). W ciągu dekady spadł prawie o połowę, a obecnie ceny kontraktowe nie przekraczają 150 mln dolarów (zawierają dodatkowo pakiety szkoleniowe i logistyczne). Szacuje się, że wraz z dalszym postępem produkcji i osiągnięciem większej skali, koszty jednostkowe F-35 będą dalej spadały. Niska cena powoduje powrót krajów z mniejszymi budżetami obronnymi do stołów negocjacyjnych. Teraz już nie tylko wchodzi w rachubę zakup F-16 (część krajów nawet pozbywa się ich na rzecz F-35 np. Holandia), ale do tej pory państwa sceptycznie nastawione do F-35 biorą pod uwagę tylko zakup myśliwców V generacji.

Ile zatem myśliwców F-35 posiadamy w Europie lub będziemy jeszcze posiadać:

Państwa, które posiadają już F-35 lub czekają na dostawę samolotów:

Wielka Brytania - 74 (Wersja B)
Finlandia - 64 (Wersja A)
Włochy - 60 (Wersja A) i 30 (Wersja B)
Norwegia - 52 (Wersja A)
Holandia - 52 (Wersja A)
Szwajcaria - 36 (Wersja A)
Niemcy - 35 (Wersja A)
Belgia - 34 (Wersja A)
Polska - 32 (Wersja A)
Dania - 27 (Wersja A)

Państwa, które podpisały listy intencyjne lub uzyskały zgodę Departamentu Bezpieczeństwa USA:

Czechy - 24 (Wersja A)
Grecja - 40 (Wersja A)
Rumunia - 48 (Wersja A)

Państwa, które planują zakup:

Hiszpania - 25 (Wersja A) i 25 (Wersja B)
Portugalia - 28 (Wersja A)

Samolot F-35, znany również jako Joint Strike Fighter, jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej wszechstronnych myśliwców wielozadaniowych na świecie. Został zaprojektowany przez Lockheed Martin we współpracy z partnerami międzynarodowymi, takimi jak BAE Systems i Northrop Grumman, dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i innych krajów NATO. F-35 charakteryzuje się zaawansowanymi technologiami, w tym technologią stealth, czyli niewykrywalnością dla radarów przeciwnika, co umożliwia mu działania w warunkach wysokiego zagrożenia. Jest to samolot piątej generacji, co oznacza, że integruje najnowsze osiągnięcia technologiczne, w tym zaawansowane systemy komputerowe i sensory. F-35 występuje w trzech wersjach: F-35A dla lotnictwa taktycznego, F-35B ze zdolnością krótkiego startu i pionowego lądowania oraz F-35C dla lotnictwa pokładowego. Ten myśliwiec jest zdolny do wykonywania różnorodnych misji, w tym zwalczania celów powietrznych, atakowania celów naziemnych oraz prowadzenia działań rozpoznawczych. Jego wszechstronność sprawia, że jest to kluczowy element strategicznej zdolności obronnej wielu państw, umożliwiając im operowanie w różnych środowiskach i scenariuszach. Jednym z wyjątkowych elementów F-35 jest możliwość integracji z innymi elementami sił zbrojnych, takimi jak drony czy systemy obrony przeciwrakietowej.

Z uwagi na swoje zalety technologiczne i wszechstronność zastosowań, F-35 ma pozostać na czele floty myśliwców wielozadaniowych przez wiele lat.

Źródło informacji: janes.com, f35.com, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User