fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Hiszpański F/A-18 uczestniczący w szkoleniu - Foto: materiały TLP
Hiszpański F/A-18 uczestniczący w szkoleniu - Foto: materiały TLP

Ponad 30 samolotów z sił powietrznych NATO i partnerów jest gotowych do przeprowadzenia pierwszego wielonarodowego kursu lotniczego oraz stosowania taktyk, technik i procedur NATO w Tactical Leadership Programme w Albacete w Hiszpanii. Łącznie 650 uczestników, w tym 39 pilotów, oficerów wywiadu oraz kontrolerów naziemnych, którzy mają ukończyć kurs, będą prowadzić wielonarodowe operacje lotnicze z udziałem 34 myśliwców symulujących sojusznicze i siły powietrzne przeciwnika.

Czechy, Francja, Grecja, Włochy, Hiszpania i jako partner Szwajcaria przysyłają samoloty, a NATO oraz francuskie samoloty AWACS będą kontrolować misje. Włochy, Hiszpania i Stany Zjednoczone planują uczestnictwo z wykorzystaniem śmigłowców i zespołami wsparcia powietrznego.

Hiszpańskie systemy bezzałogowe MQ-9 Predator, włoscy specjaliści od akcji ratunkowych oraz wspólna kontrola działań bojowych z USA i Hiszpanii, a także taktyczne samoloty transportowe i tankowanie w powietrzu umożliwiają realistyczne środowisko szkoleniowe w teatrze działań bojowych.

Zagrożenie przeciwlotnicze z ziemi jest symulowane przez kilka systemów hiszpańskiej armii i marynarki oraz niemiecki system walki elektronicznej.

"Szkolenie przygotowawcze rozpoczęło się 22 stycznia, kładąc teoretyczne i doktrynalne podstawy dla uczestników w pierwszym tygodniu i ponownie przeprowadzamy symulacje w naszym symulatorze MACE" - powiedział pułkownik Luca C. Restelli, lider kursu lotniczego. - "Drugi i trzeci tydzień oferują uczestnikom liczne możliwości poprawy umiejętności przywódczych i lotniczych oraz interoperacyjności na poziomie taktycznym", dodał. - "Ponownie używamy naszego symulatora Modern Air Combat Environment (MACE), aby wesprzeć wirtualną fazę kursu i następujące po niej scenariusze Live-Virtual".

Więcej informacji: ac.nato.int , redag: aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User