fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Holenderski myśliwiec F-16 - Foto: Master Sgt. Andy Dunaway, Public domain, via Wikimedia Commons
Holenderski myśliwiec F-16 - Foto: Master Sgt. Andy Dunaway, Public domain, via Wikimedia Commons

Jak poinformowało kilka godzin temu Ministerstwo Obrony Holandii, zostały wstrzymane rozmowy na temat ewentualnej sprzedaży 6 myśliwców F-16 do amerykańskiej firmy. Po rozmowie władz Holandii z Drakenem, obie strony doszły do ​​wniosku, że sprzedaż i dostawa wycofywanych F-16 nie nastąpi w najbliższej perspektywie. Minister Kajsa Ollongren i sekretarz stanu Christophe van der Maat.

Holandia zawarła z międzynarodową firmą Draken umowy na sprzedaż 12 samolotów F-16 w 2021 roku. Jednak sprzedaż ta nie doszła do skutku, po czym Holandia zaoferowała Drakenowi możliwość zakupu 6 samolotów F-16 w przyszłości. Miało się to jednak stać nieokreślonych na warunkach. Teraz, gdy rozmowy z Drakenem się zakończyły, nie przeciwskazań aby zmienić plany co do zbycia samolotów F-16.

Sześć samolotów zostanie teraz dodanych do 18 samolotów F-16 przygotowywanych do dostawy na Ukrainę. Łącznie więc Ukraina dostanie 24 myśliwce. Pozostałych 18 samolotów przeznaczonych jest dla ośrodka szkoleniowego F-16 w Rumunii.

Przez lata F-16 stanowiły najważniejszą część sił uderzeniowych Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. Rolę tę przejął obecnie F-35.

W obliczu wygasającego wsparcia wojskowego USA i braku perspektyw na uruchomienie kolejnego, państwa europejskie mobilizują się aby zapewnić Ukrainie środki do obrony przed rosyjską agresją. Ruch Holandii jest jednym z działań, które wpisuje się w ostatnie ustalenia i deklaracje państw UE, aby zwiększyć produkcję amunicji i dostarczyć Ukrainie jak najwięcej środków przede wszystkim do działań defensywnych.

Źródło informacji: defensie.nl, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User