fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Laser - Foto: Pixabay License
Laser - Foto: Pixabay License

W roku 2023 zanotowano rekordową liczbę niebezpiecznych incydentów związanych z oślepianiem pilotów samolotów przez lasery. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przyjęła w zeszłym roku aż 13 304 raporty od pilotów, co oznacza wzrost o imponujące 41% w porównaniu z rokiem 2022.

Świecenie laserem w kierunku samolotów stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a różne rodzaje laserów o dużej mocy mogą poważnie zaszkodzić pilotom, z których wielu kieruje samolotami przewożącymi setki pasażerów. Od momentu, gdy FAA zaczęła gromadzić dane na temat incydentów "laserowych" w 2010 roku, piloci zgłosili 313 przypadków obrażeń.

„FAA zobowiązuje się do utrzymania najbezpieczniejszego systemu transportu lotniczego na świecie. Celowanie laserem w samolot stanowi znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, narażając wszystkich na pokładzie oraz na ziemi” – podkreślił administrator FAA, Michael Whitaker.

Osoby, które używają laserów w USA w sposób niebezpieczny w stosunku do samolotów, mogą być obarczone karą od FAA w wysokości do 11 000 dolarów za każde naruszenie oraz do 30 800 dolarów za wielokrotne incydenty związane z laserami. Ponadto, osoby łamiące te zasady mogą być poddane sankcjom karnym nałożonym przez federalne, stanowe i lokalne organy ścigania.

„Podobnie jak w przypadku wielu przestępstw, istnieje potrzeba edukacji, działań informacyjnych i współpracy ze społeczeństwem, aby zaradzić temu zagrożeniu. Zachęcamy do zgłaszania przypadków oślepiania laserem do FAA za pośrednictwem naszej strony internetowej lub lokalnych organów ścigania” – dodał Whitaker.

Źródło informacji: FAA , redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User

Press F10 to toggle Full Screen editing.