fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Światowy Zlot Śmigłowców i Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe- Źródło zdjęcia: Helisport / Foto: Stefan Mieszkowski
Światowy Zlot Śmigłowców i Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe- Źródło zdjęcia: Helisport / Foto: Stefan Mieszkowski

II Światowy Zlot Śmigłowców i Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe FAI odbędą się w terminie 14-16 czerwca 2024 roku w Przylepie. Podczas unikalnego wydarzenia zobaczymy maszyny LPR, producentów helikopterów, cywilne, prywatne, firmowe i wojskowe maszyny. 

I Światowy Zlot Śmigłowców odbił się szerokim echem w mediach oraz w przestrzeni publicznej. W finalnym dniu zlotu 12-go sierpnia 2023 w Płocku udział w wydarzeniu wzięło 69 śmigłowców, w tym cywilne, prywatne, firmowe, śmigłowce LPR oraz wojskowe (4. Skrzydło Lotnictwa Transportowego/41. Baza Lotnictwa Szkolnego - 1xMi-2 i 1xSW-4;  Skrzydło Lotnictwa transportowego/Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych - 1xMi-17; Baza Lotnictwa Transportowego - 1xMi-8/W-3)


Foto: Stefan Mieszkowski

Równocześnie odbyły się eliminacyjne do Narodowej Kadry Śmigłowcowej, w których udział wzięło 20 sportowców. "W roku 2024 organizujemy Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe zgodnie z regulaminem FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) oraz II Światowy Zlot Śmigłowców na lotnisku w  Przylepie." - zapowiadają Organizatorzy.

"Sport śmigłowcowy sięga 1965 roku i wywodzi się z wojska, z akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Zwracamy uwagę nie tylko na sportową rywalizację, ale realizujemy działania uwrażliwiające na zagadnienia, które winny istnieć w świadomości społeczeństwa, takie jak: rola śmigłowców w zakresie obronności państwa, ratownictwa, rola patrolowa, transportowa, funkcje ratowania i ochrony zdrowia, życia, bezpieczeństwa, pielęgnowanie tradycji lotniczych, propagowanie wiedzy i umiejętności lotniczych w społeczeństwie. Zlot jest profesjonalnie przygotowanym wydarzeniem. Wyznaczony jest Kierujący lotami - Dyrektor zlotu, jest zamówiona przestrzeń w PAŻP, oddzielna częstotliwość, powiadomiony jest ULC." - mówi Serafina Ogończyk-Mąkowska, na co dzień prawnik, pilot samolotowy i śmigłowcowy, dyrektor komisji śmigłowcowej FAI, organizator wydarzeń śmigłowcowych.

A jak prezentuje się kalendarium śmigłowcowe w 2024 roku?

Kalendarium śmigłowcowe 2024 prezentuje się następująco:

- 16 i 17 lutego w Warsaw Hotel Airport Okęcie razem z Cumulusami Helisport zorganizuje część śmigłowcową  Rotor Awards (16 lutego odbędą się szkolenia Sędziów, pilotów śmigłowcowych do zawodów, konferencja prasowa, a 17 lutego, odbędzie się wręczenie statuetek Rotor Awards zasłużonym w związku ze śmigłowcami. Podczas gali Cumulusy Rotor Awards odbędą się, przeprowadzone przez Aeroklub Polski, oficjalne powołania zawodników do Narodowej Kadry Śmigłowcowej)

- 15 czerwca 2024 w Przylepie odbędzie się II Światowy Zlot Śmigłowców oraz Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe FAI (14-16.06)

- 10 sierpnia 2024 w Płocku odbędą się Śmigłowcowe Mistrzostwa Polski

Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Lotnicze Helisport. Stowarzyszenie Helisport jest jedynym w Polsce organizatorem Zawodów Śmigłowcowych oraz wyłącznym Organizatorem Światowego Zlotu Śmigłowców. Patronat medialny nad wydarzeniem objął min. portal Aviation24.pl.

Źródło informacji: Helisport, Aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User