fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Bułgarska delegacja na linii produkcyjnej F-16 w Lockheed Martin - Foto: Materiały Prasowe LM
Bułgarska delegacja na linii produkcyjnej F-16 w Lockheed Martin - Foto: Materiały Prasowe LM

Bułgarski minister obrony Todor Tagarev, ambasador Bułgarii w USA Georgi Panayotov i szef obrony admirał Emil Eftimov w zeszłym tygodniu odwiedzili zakład produkcyjny F-16 Lockheed Martin w Greenville, aby ocenić postępy prac nad odrzutowcami F-16 Block 70, które mają trafić do tego kraju.

Obecnie aż siedem zamówionych przez Bułgarię myśliwców znajduje się w różnych fazach produkcji. Inauguracyjny lot pierwszego bułgarskiego F-16 planowany jest jeszcze w tym roku. 

OJ Sanchez, wiceprezes i dyrektor generalny Integrated Fighter Group w Lockheed Martin, skomentował wizytę: - „W ramach realizowanego kontraktu Bułgaria nabywa nowoczesne i sprawdzone myśliwce, które będą jej służyć przez dekady w ramach Bezpieczeństwa XXI wieku (21st Century Security), zapewniając najwyższą zdolność bojową i interoperacyjność w ramach sojuszu z NATO. Jesteśmy dumni z tego, że najbardziej zaawansowany samolot F-16, jaki kiedykolwiek powstał, trafi do Bułgarii, wzmacniając tym samym możliwości obronne tego kraju.”

Bułgaria będzie drugim krajem w Europie, który otrzyma F-16 Block 70. Dotychczas linia produkcyjna w Greenville zmontowała już 135 myśliwców tej generacji, co sprawia, że zakład ten staje się jednym z ważniejszych gwarantów bezpieczeństwa dla państw sojuszniczych na całym świecie.

Wersja Block 70 posiada zaawansowany radar APG-83 AESA firmy Northrop Grumman, który wykorzystując podobieństwo sprzętu i oprogramowania z radarami F-22 i F-35 AESA zapewnia większą świadomość sytuacyjną, elastyczność i szybsze namierzanie w każdych warunkach pogodowych, a także zapewnia pilotom niespotykaną dotąd szczegółowość obszaru docelowego oraz cyfrowe wyświetlanie map, które można dostosować za pomocą funkcji obrotu i powiększania. 

Źródło informacji: Lockheed Martin, redag. aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User