fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Terminal Portu Lotniczego w Kopenhadze - Foto: CPH
Terminal Portu Lotniczego w Kopenhadze - Foto: CPH

Z prawie dwoma milionami pasażerów w grudniu 2023 roku, był to najlepszy rok na lotnisku w Kopenhadze od czterech lat. Przez terminale przeszło 26,8 miliona podróżnych, co stanowi 21 procent więcej osób niż w poprzednim roku. Jak widać na przykładzie portu lotniczego w Kopenhadze, lotniska i linie lotnicze zaczynają odbudowywać ruch pasażerski utracony w czasie epidemii Covid.

"W ciągu 2023 roku zauważyliśmy coraz większą chęć do podróżowania. Dotyczyło to zarówno podróży służbowych, jak i urlopowych,  cieszymy się z 21-procentowego wzrostu liczby podróżnych w porównaniu z poprzednim rokiem. Dwie trzecie pasażerów to wakacyjni podróżni, zarówno Duńczycy, jak i Szwedzi z południa, którzy korzystają z lotniska w Kopenhadze, gdy lecą zwiedzać świat" - mówi Peter Krogsgaard, Dyrektor Handlowy Copenhagen Airports A/S.

Ponad połowa wszystkich podróżnych korzystających z lotniska w Kopenhadze mieszka w Danii lub Szwecji. Reszta to głównie pasażerowie podróżujący do Kopenhagi z innych krajów europejskich i Ameryki Północnej - a ich liczba rośnie.

"Kopenhaga to bardzo popularny cel podróży, a liczba turystów chcących zobaczyć fantastyczne królewskie miasta - rośnie. Powinniśmy być z tego dumni. Wielu chce poznać klimatyczne Kopenhagę i duńskie "hygge" - naszą słynną wersję łatwego życia i przytulnej, relaksującej atmosfery. Duńska scena "gourmet" z doskonałymi restauracjami oraz zielone i innowacyjne podejście do życia przyciągają również wielu turystów. A spodziewamy się jeszcze większej liczby odwiedzających w 2024 roku" - dodaje Krogsgaard.

Wielu podróżnych ma teraz do wyboru jeszcze więcej linii lotniczych. W ciągu roku sześćdziesiąt różnych linii obsługiwało nie mniej niż 321 tras do 164 miejsc docelowych na lotnisku w Kopenhadze. Jest to największa liczba tras od 2018 roku.

"Cieszymy się, że coraz więcej linii lotniczych wybiera lotnisko w Kopenhadze, co pozwala nam oferować jeszcze więcej opcji podróżowania do różnych miejsc z Kopenhagi. To pomaga w umocnieniu naszej pozycji jako najważniejszego węzła komunikacyjnego w północnej Europie" - mówi Krogsgaard.

Wielką popularnością cieszył się w 2023 roku kierunek - Wielka Brytania. Blisko 2,6 miliona pasażerów podróżowało do Wielkiej Brytanii w zeszłym roku, a Londyn był absolutnym ulubionym miejscem docelowym. Ponad 1,8 miliona pasażerów podróżowało na trasach między Kopenhagą a lotniskami w brytyjskiej stolicy, co czyni Londyn najpopularniejszym miejscem docelowym z Kopenhagi.

Prawie 2,9 miliona podróżnych - czyli około dziesięciu procent wszystkich pasażerów - leciało do miejsc poza Europą. CPH oferuje trzydzieści bezpośrednich tras długodystansowych do miejsc w Afryce, Azji i Ameryce Północnej. Trasy do Ameryki Północnej radzą sobie szczególnie dobrze, a liczba pasażerów podróżujących do USA wróciła teraz do poziomu z 2019 roku.

"Trasy do USA radzą sobie naprawdę dobrze. Ponad milion pasażerów podróżowało między Kopenhagą a jednym z ośmiu amerykańskich lotnisk oferujących połączenia bezpośrednie. USA są dziewiątym najbardziej popularnym krajem do podróży, i wydaje się, że trend ten się utrzymuje" - mówi Krogsgaard.

Władze portu lotniczego w Kopenhadze poinformowały również, że w 2024 roku zostanie otwarta nowa bezpośrednia trasa z Kopenhagi do do Filadelfii w USA, obsługiwana przez American Airlines.

Źródło informacji: CPH, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User