fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Zdjęcie ilustracyjne - Foto: Airbus
Zdjęcie ilustracyjne - Foto: Airbus

W minionym roku Airbus dostarczył 735 samolotów pasażerskich i towarowych do 87 klientów na całym świecie. W segmencie samolotów cywilnych firma zarejestrowała zamówienia na 2 319 nowych samolotów brutto (2 094 netto). W rezultacie według stanu na koniec roku 2023 do wyprodukowania ma 8598 samolotów.

„Rok 2023 był przełomowym dla działalności Airbusa w sektorze samolotów komercyjnych. Odnotowaliśmy wyjątkową sprzedaż i dostawy przekroczyły górną granicę naszych ambicji”, powiedział Guillaume Faury, prezes Airbusa. - „Wiele czynników pomogło nam osiągnąć nasze cele, w tym zwiększona elastyczność działania i możliwości naszego globalnego systemu przemysłowego, a także duże zapotrzebowanie ze strony linii lotniczych na odświeżenie flot za pomocą naszych najnowocześniejszych i najbardziej oszczędnych samolotów”. - Guillaume dodał: - „To niezwykłe osiągnięcie. Dziękuję klientom, partnerom-dostawcom i wszystkim zespołom Airbusa, dzięki którym było to możliwe”.

„Początkowo spodziewaliśmy się ożywienia w lotnictwie w latach 2023–2025, ale w 2023 r. zaobserwowaliśmy, że wraz z sanacją na rynku wąskokadłubowców nastąpi wcześniejszy i silny powrót popytu do samoloty szerokokadłubowe” - powiedział Christian Scherer, nowo mianowany dyrektor generalny ds. samolotów komercyjnych Airbusa. - „Ogromne wyrazy uznania dla zespołów handlowych i regionalnych oraz, co ważne, wielkie podziękowania dla klientów za zaufanie i partnerstwo. Nigdy nie sprzedaliśmy tylu samolotów A320 ani A350 w danym roku, nie wspominając o zdobyciu siedmiu nowych klientów na A350-1000. Podróże powróciły do mody i nabierają dużego rozmachu! Z dumą mogę powiedzieć, że obecnie na świecie lata o 735 bardziej oszczędnych samolotów Airbusa więcej, torując drogę do niskoemisyjnej przyszłości. Zamówienia, które obecnie zdobywamy, będą w przyszłości wspierać nas w inwestowaniu w innowacyjne i jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania”.

W minionym roku Airbus zebrał łącznie zamówienia na 1078 nowych samolotów, co przysporzyło mu zamówień na 820 odrzutowców netto we wszystkich programach i segmentach rynku. Firma odnotowała kilka ważnych zamówień od wiodących przewoźników lotniczych. W programie A220 Airbus otrzymał zamówienia na 127 maszyn brutto. W programie A320neo zdobył zamówienia na 888 nowych płatowców brutto. W segmencie szerokokadłubowym Airbus zdobył nowe zamówienia na 63 odrzutowców brutto, w tym na 19 A330 i 44 A350, z czego 24 dotyczyły nowo uruchomionego projektu frachtowca A350F.

Airbus zapowiedział, że wyniki finansowe za cały rok 2023 zostaną opublikowane 15 lutego 2024 r.

Źródło informacji: Airbus

No comments

Leave your comment

In reply to Some User