fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

AW-149 - Grafika: MON
AW-149 - Grafika: MON

Zakupione dla Wojska Polskiego śmigłowce AW-149 posiadają 4 elementy wchodzące w skład systemu przeciwoblodzeniowego, które w razie potrzeby pozwalają na bezpieczne opuszczenie przez pilota strefy oblodzenia – poinformowało dzisiaj Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wyposażenie to umożliwia lot maszyn w temperaturach do -40 st. Celsjusza - informuje portal polska-zbrojna.pl.

Oświadczenie DGRSZ to reakcja na dyskusję w mediach dotyczącą wyposażenia śmigłowców AW-149, które w 2022 roku zostały kupione dla Wojska Polskiego. Chodzi o realizację programu modernizacyjnego „Perkoz”, w ramach którego do wojska do 2028 roku trafią 32 śmigłowce wielozadaniowe. Maszyny zastąpią w Wojsku Polskim W-3 Sokół.

W toczącej się dyskusji pojawiły się wątpliwości, czy wprowadzane do służby AW-149 są wyposażone w odpowiednie systemy przeciwoblodzeniowe, które umożliwią bezpieczne użytkowanie w trudnych, zimowych warunkach. Po południu do tej kwestii odniosło się Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Zakupione dla Wojska Polskiego śmigłowce AW-149 posiadają 4 elementy wchodzące w skład systemu przeciwoblodzeniowego, które w razie potrzeby pozwalają na bezpieczne opuszczenie przez pilota strefy oblodzenia – poinformowało DGRSZ. Wyposażenie to umożliwi wojsku realizację zadań nawet przy temperaturach -40 st. Celsjusza.

Komunikat w tej sprawie wydała także Agencja Uzbrojenia. Instytucja poinformowała, że maszyny przeszły wszelkie wymagane testy oraz odbiory i zostały dopuszczone do eksploatacji. „Zamówione przez Siły Zbrojne RP śmigłowce AW-149, zgodnie z wymaganiami sprzętowymi, są aktualnie dostarczane do użytkownika” – czytamy w komunikacie AU.

Źródło informacji: Polska-zbrojna.pl / MON

No comments

Leave your comment

In reply to Some User