fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Testy w tunelu aerodynamicznym wysokich prędkości - Foto: Lockheed Martin
Testy w tunelu aerodynamicznym wysokich prędkości - Foto: Lockheed Martin

Rozwój technologii związanej z pociskami hipersonicznymi w dalszym ciągu stanowi cel rządu USA. Oferuje ona możliwość wystrzeliwania manewrujących pocisków z prędkością hipersoniczną, unikając przy tym niemal każdego systemu obrony przeciwlotniczej na świecie. To zapewnia realną przewagę nad wszelkim zagrożeniem.

Technologia hipersoniczna stwarza kilka złożonych wyzwań inżynieryjnych, szczególnie pod kątem szybkości. Przekroczenie prędkości Mach 5 – pięć razy większej niż prędkość dźwięku – generuje ekstremalne poziomy ciepła, co powoduje zapotrzebowanie na innowacyjne materiały, które wytrzymają taki pęd, jednocześnie zapewniając skuteczne wykonanie misji.

Lockheed Martin pracuje nad rozwiązaniami dla technologii hipersonicznych. Firma jest liderem branży w dostarczaniu technologii hipersonicznych, wykorzystując doświadczenie i wiedzę specjalistyczną w celu przyspieszenia rozwoju, testowania i ich wdrażania. Zapewnia też amerykańskim żołnierzom kluczowe zdolności operacyjne, pomagając w utrzymaniu przewagi technologicznej nad pojawiającymi się zagrożeniami.

Wystrzeliwana z powietrza broń szybkiego reagowania (Air-launched Rapid Response Weapon – ARRW) to jeden z systemów hipersonicznych w obszarze, którego zespół Lockheed Martin osiągnął znaczny postęp w bezprecedensowym okresie, skracając czas rozwoju prawie o połowę.

Obecnie Lockheed Martin współpracuje z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych przy przeprowadzeniu serii testów w locie All-Up-Round (AUR) dla ARRW i ukończył wiele udanych prób, których celem jest systematyczne sprawdzanie kompleksowych możliwości operacyjnych pocisku przy prędkościach hipersonicznych – od wypuszczenia z statku powietrznego do uderzenia w cel.

W ramach przygotowań do serii testów ARRW w locie AUR pomyślnie przeprowadzono wiele prób ograniczających ryzyko.

Szybkość programu testów w locie ARRW jest wyjątkowa. Większość tradycyjnych programów rozwojowych opiera się na podejściu do uczenia się, które polega na podejmowaniu małych kroków w kierunku większego celu.

Podejście ARRW było znacznie szybsze, począwszy od serii lotów testowych ze wspomaganiem, a skończywszy na serii lotów testowych AUR.

Oprócz działań rozwojowych i testowych zespół programowy ARRW uruchomił równolegle linię produkcyjną, przyspieszając możliwość dostarczenia zdolności uderzenia hipersonicznego. Podczas opracowywania przeprowadzono wszystkie przeglądy gotowości do produkcji, sygnalizując, że dostawcy i Lockheed Martin są gotowi do rozpoczęcia produkcji. Umożliwiło to wyprodukowanie całego sprzętu do testów w locie na certyfikowanych liniach produkcyjnych, co dodatkowo pokazało, że pocisk ARRW jest gotowy do niskonakładowej produkcji.

Podczas gdy potencjalni przeciwnicy czynią postępy w obszarze zdolności hipersonicznych, Lockheed Martin nadal koncentruje się na zapewnieniu wojsku zaawansowanych możliwości, które zapewnią efekt odstraszania, a w razie potrzeby – przewagę na polu bitwy. Opracowywanie i dostarczanie tych możliwości to kolejny sposób, w jaki Lockheed Martin gwarantuje, że nasi klienci zawsze będą w gotowości.

Źródło informacji: Lockheed Martin

No comments

Leave your comment

In reply to Some User