fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

Opracowane przez Biuro Technicznego Wsparcia 3D w PZL Mielec grafiki TS-11 Iskra - Źródło: Pilskie Muzeum Wojskowe
Opracowane przez Biuro Technicznego Wsparcia 3D w PZL Mielec grafiki TS-11 Iskra - Źródło: Pilskie Muzeum Wojskowe

Pilskie Muzeum Wojskowe poinformowało o otrzymaniu od Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu modelu 3D samolotu Iskra. W 2007 roku samolot TS-11 Iskra był modernizowany w PZL Mielec w ramach współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. Tak powstała Iskra w wersji „F”. Całość prac projektowych była przeprowadzona w środowisku 3D i efekty właśnie takiego opracowania została przekazana muzeum.

Celem modernizacji było przygotowanie demonstratora modernizacji pod kątem szkolenia pilotów samolotów bojowych z awioniką cyfrową. Opracowane przez Biuro Technicznego Wsparcia 3D materiały zawierają informacje dotyczące celu i zakresu modernizacji oraz rewelacyjne wizualizacje 3D: kokpitu i zmodyfikowanych pulpitów I i II kabiny z opisanymi wszystkimi wskaźnikami, oraz zmodernizowanego systemu awaryjnego opuszczania kabiny opartego na zabudowie foteli katapultowych firmy Martin Baker wraz z systemami synchronizacji katapultowania i pirokruszenia kopułki.

Muzeum planuje wykorzystać przekazane materiały do wykonania plansz, które pozwolą lepiej przedstawić założenia modernizacji, ponieważ nie wszystkie elementy zachowały się w muzealnym samolocie. Wizualizacje pozwolą lepiej poznać założenia największej próby głębokiej modernizacji tej wyjątkowej polskiej konstrukcji, jaką były samoloty TS-11 Iskra.

"Dziękujemy Polskim Zakładom Lotniczym w Mielcu za wsparcie w odkrywaniu historii polskiego lotnictwa wojskowego. Szczególne podziękowania z osobiste zaangażowanie w przygotowanie materiałów dla Piotra Wosia i Dawida Kasprzyka." - możemy przeczytać na stronie muzeum.

Więcej grafik: www.pmw.pila.pl/index.php/442-modernizacja-iskry-f-w-3d

Źródło informacji: Pilskie Muzeum Wojskowe

No comments

Leave your comment

In reply to Some User