fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Policyjne śmigłowce Bell-407GXI już w Polsce - Foto: Krzysztof Chrzanowski, BKS KGP
Policyjne śmigłowce Bell-407GXI już w Polsce - Foto: Krzysztof Chrzanowski, BKS KGP

Nie tylko oznakowane i nieoznakowane radiowozy, motocykle, laserowe mierniki prędkości czy drony pomagają i pomagać będą polskim policjantom w ujawnianiu nieprawidłowych zachowań kierujących pojazdami. Teraz także nowe śmigłowce typu Bell-407GXi, zakupione w ramach unijnego projektu, posłużą zwiększeniu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki specjalnemu wyposażeniu w: System Obserwacji Lotniczej ze specjalną głowicą optoelektroniczną, system rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowany reflektor olśniewający, policyjni lotnicy wspólnie z funkcjonariuszami ruchu drogowego monitorować będą z powietrza sytuację na drogach i reagować na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu, poinformowała Komenda Główna Policji.

"Ten projekt jest największym, który Komenda Główna Policji zrealizowała dotychczas w ramach środków europejskich – tj. blisko 170 mln zł na zakup 4 śmigłowców Bell-407GXi" - powiedziała Zastępca Dyrektora Biura Finansów KGP Małgorzata Kubicka. – "Aż trudno uwierzyć, że w tak krótkim czasie udało się zakończyć projekt. To zasługa tak wielu osób, że trudno ich wszystkich dziś wymienić. Wszystkim bardzo dziękuję – dodała dyrektor."

"Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że doprowadziliśmy projekt do końca. Dziękuję wszystkim zaangażowanym. Jako wielki miłośnik lotnictwa jestem bardzo dumny z tego, jak nowoczesną flotą lotniczą dysponuje dziś polska Policja" – dodał nadkom. Jakub Mierzejewski, Zastępca Dyrektora Głównego Sztabu Policji KGP.

Z kolei Agnieszka Szymańska, Dyrektor Departamentu Projektów Drogowych Centrum Unijnych Projektów Transportowych mówiła: - "To było bardzo trudne przedsięwzięcie, bo umowy na dofinansowanie i wsparcie tego projektu podpisane były dopiero w marcu, z realizacją i rozliczeniem finansowym do końca tego roku. Projekt na bardzo dużą kwotę: całkowita wartość projektu niemal 170 mln zł, a 144 mln to wkład unijny. Polska Policja ma się czym szczycić. Mam nadzieję, że dzięki takiemu sprzętowi bezpieczeństwo na drogach znacznie się poprawi."

"Do tej pory dwa Belle-407GXi stacjonowały w Warszawie, a jeden w Poznaniu. Teraz tego typu śmigłowce eksploatowane będą również w Szczecinie, Wrocławiu, Łodzi i Krakowie. Zakupione w ramach projektu śmigłowce wyposażone są w dodatkowy zbiornik paliwa, co umożliwi lotnikom pokonanie około 700 km, czyli tym samym zdecydowanie zwiększy ich obszar działania, a ponadto podczas realizacji np. zadań patrolowych pozwoli na utrzymanie maszyny w powietrzu nawet powyżej 3,5 h" - mówił naczelnik. Podkreślił również, że nowe śmigłowce Bell-407GXi wraz z maszynami zakupionymi w ciągu ostatnich czterech lat stanowią jedną z najnowocześniejszych flot lotniczych nie tylko w kraju, ale i Europie. Dzięki nim policyjni lotnicy wspólnie z policjantami ruchu drogowego zwiększą skuteczność działań Policji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Więcej przeczytasz na: policja.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User