fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

AW-149 dla 25.BKP - Foto: DGRSZ
AW-149 dla 25.BKP - Foto: DGRSZ

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych na swoim profilu społecznościowym X napisało: - "Trzeci śmigłowiec AW-149 zameldował się w 25BKPow!

„Pilotem śmigłowca jest Piotr Kolobius, pilot PZL - Świdnik z uprawnieniami pilota doświadczalnego I klasy oraz LHD. Lot trwał około 1 godziny i 15 minut ze Świdnika. To już trzeci śmigłowiec AW-149, jaki 25BKPow otrzymała, prawie 5 miesięcy wcześniej niż był planowany” – mówi Grzegorz Sidor, szef programu śmigłowców.

Trzeci śmigłowiec, który został dostarczony dla Polskiego Wojska powstał w ramach podpisanej umowy z 1 lipca 2022 roku. Kontrakt opiewał na kwotę 8,25 mld zł brutto. Wszystkie śmigłowce mają być dostarczone do 2029 roku. Program Perkoz zakłada pozyskanie łącznie 32 śmigłowców wielozadaniowych, które mają używać nowoczesnego uzbrojenia, w tym pociski kierowane Hellfire przystosowane do niszczenia czołgów i innych pojazdów opancerzonych. Oprócz tego śmigłowce te mają służyć do transportu żołnierzy na pole walki, ewakuacji, transportu i poszukiwania.

Źródło informacji: DGRSZ, aviation24.pl

No comments

Leave your comment

In reply to Some User