fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Infografika przedstawiona przy okazji podpisania traktatu - Źródło: RAF
Infografika przedstawiona przy okazji podpisania traktatu - Źródło: RAF

Wielka Brytania podpisała międzynarodową umowę z Japonią i Włochami w sprawie przyszłego programu lotnictwa bojowego, którego celem jest opracowanie innowacyjnego myśliwca stealth o zdolnościach naddźwiękowych i wyposażonego w najnowocześniejszą technologię. Jest to kontynuacja działań związanych z projektem Tempest.

Traktat stanowi kluczowy etap dla przełomowego Globalnego Programu Lotnictwa Bojowego (GCAP), a siedziba programu będzie zlokalizowana w Wielkiej Brytanii.

Myśliwiec, który ma wznieść się w powietrze do 2035 r., ma wykorzystać technologie nowej generacji i stać się jednym z najbardziej zaawansowanych, interoperacyjnych, elastycznych myśliwców używanych na całym świecie. Oczekuje się, że w ciągu następnej dekady i później program stworzy miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji w Wielkiej Brytanii i krajach partnerskich.

Naddźwiękowy odrzutowiec typu stealth będzie mógł pochwalić się potężnym radarem, który może dostarczyć 10 000 razy więcej danych niż obecne systemy, co zapewni przewagę w bitwie.

W Wielkiej Brytanii przedsięwzięciem kieruje BAE Systems, w ścisłej współpracy z Rolls-Royce, Leonardo UK i MBDA UK, a także setkami firm w łańcuchu dostaw z całego kraju. Wspólnie blisko współpracują z wiodącymi firmami z Japonii i Włoch, aby poczynić postępy w projektowaniu i rozwoju tego myśliwca.

Źródło informacji: RAF

No comments

Leave your comment

In reply to Some User