fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl

C-130 Herkules H w bazie lotniczej w Powidzu - Foto: 3.SLTr / 33.BLTr
C-130 Herkules H w bazie lotniczej w Powidzu - Foto: 3.SLTr / 33.BLTr

3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego poinformowało, że dniu wczorajszym do 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego z zakładów lotniczych OGMA z Portugalii przyleciał kolejny zakupiony przez Polskę samolot Herkules. Po wykonaniu przeglądu odbiorczego przez personel 33. Powidzkiej Bazy Lotnictwa Transportowego samolot zostanie zarejestrowany i wejdzie do eksploatacji.

W Polskich Siłach Powietrznych służy już 5 samolotów C-130 Herkules w wersji E oraz 2 samoloty w nowocześniejszej wersji H. Nowsza wersja H jest o 15 lat młodsza od wersji E. Łącznie we flocie ma być 10 samolotów. Samolot, który przyleciał wczoraj jest 3-cim Herkulesem zakupionym przez Polskę w ramach programu Excess Defense Articles (EDA), gdzie rząd polski w 2021 roku zawarł kontrakt o wartości 14,3 mln dolarów (szacowana wartość samolotów była określana wtedy na około 60 mln dolarów). Nasz kraj wg. umowy miał ponieść tylko częściowe koszty ich zakupu i przygotowania. Składało się na nie dodatkowe wyposażenie i przygotowania Herkulesów do transferu z USA do Polski.

Cały kontrakt ma być zrealizowany do połowy 2024 roku, więc wszystkie 10 Herkulesów w starej i nowej wersji zobaczymy razem już za kilka miesięcy.

Źródło informacji: 3.SLTr

No comments

Leave your comment

In reply to Some User