fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

Bezzałogowy system powietrzny SIRTAP - Grafika: Airbus
Bezzałogowy system powietrzny SIRTAP - Grafika: Airbus

Przedstawiciele Airbusa i hiszpańskiego Ministerstwa Obrony podpisali kontrakt na rozwój, produkcję i dostawę SIRTAP, taktycznego bezzałogowego systemu powietrznego, który wzmocni zdolności Wojsk Lądowych oraz Sił Powietrznych i Kosmicznych. Umowa przewiduje dostawę łącznie 9 zestawów, a każdy będzie składać się z trzech bezzałogowych statków powietrznych i jednej naziemnej stacji kontroli. Ponadto dostarczone zostaną dwa symulatory do szkolenia operatorów.

„Nowy produkt w dziedzinie taktycznych samolotów bezzałogowych, opracowany we współpracy z Ministerstwem Obrony wzmocni suwerenność zbrojeniową Hiszpanii. SIRTAP będzie w pełni opracowany i budowany w Hiszpanii, na bazie krajowych możliwości. Jednak dzięki jego wszechstronności i zastosowaniu komponentów wolnych od ograniczeń ITAR (Przepisy Międzynarodowego Handlu Bronią - International Traffic in Arms Regulations) spodziewamy się, że zainteresuje on również klientów zagranicznych”, powiedział Jean-Brice Dumont, szef działu wojskowych systemów lotniczych w Airbus Defence and Space.

SIRTAP, mający udźwig ponad 150 kg, został zaprojektowany do zaawansowanych misji obserwacyjnych i rozpoznawczych, nad lądem, i nad morzem. Zasięg ponad 2000 km i możliwość utrzymania się w powietrzu ponad 20 godzin zapewnią mu wielozadaniowość, pozwalając na latanie w dzień i w nocy w najbardziej wymagających warunkach. System będzie certyfikowany do lotów w wydzielonej przestrzeni powietrznej.

W przyszłości ten taktyczny bezzałogowiec będzie mógł współpracować z innymi statkami powietrznymi, współtworząc system systemów. Rozwój SIRTAP zapewni hiszpańskiemu przemysłowi ważne doświadczenia i kompetencje w obszarze zdalnie sterowanych elementów należących do systemu bojowego FCAS. Oczekuje się, że pierwszy lot prototypu SIRTAP odbędzie się w 2025 roku.

Źródło informacji: Airbus

No comments

Leave your comment

In reply to Some User