fanpage facebook aviation24.pl fanpage twitter aviation24.pl kanał youtube aviation24.pl galeria instagram aviation24.pl 

100. Black Hawk z PZL Mielec / Foto: Materiały prasowe
100. Black Hawk z PZL Mielec / Foto: Materiały prasowe

PZL Mielec, spółka należąca do Lockheed Martin, zakończyła produkcję i dostarczyła setny wielozadaniowy śmigłowiec S-70i Black Hawk. Jest to druga z czterech maszyn, które Siły Zbrojne RP pozyskują na podstawie umowy z grudnia 2021 r.

Śmigłowce zostały wyprodukowane w zakładach PZL Mielec i wyposażone w zgodzie z zawartym kontraktem. Konfiguracja obu śmigłowców jest tożsama ze śmigłowcami już użytkowanymi w polskim wojsku.

„Dostawa kolejnych dwóch śmigłowców Black Hawk dla Sił Zbrojnych RP to następne osiągnięcie w rozwoju polskiego programu produkcji tych maszyn” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Tegoroczna realizacja to także potwierdzenie wiarygodności PZL Mielec jako partnera przemysłowego dla polskiej armii” – dodał Janusz Zakręcki.

Wraz z dostawą dwóch kolejnych śmigłowców Black Hawk, ich flota w Siłach Zbrojnych RP powiększyła się do sześciu, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa kraju i jego obywateli. Jednocześnie PZL Mielec osiągnęły liczbę stu wyprodukowanych i dostarczonych śmigłowców S-70i Black Hawk.

PZL Mielec to jeden z największych w Polsce producentów statków powietrznych, a także największy zakład produkcyjny Lockheed Martin poza granicami Stanów Zjednoczonych. Od 2010 roku firma dostarczyła śmigłowce do 18 klientów z 11 krajów na świecie. PZL Mielec wyprodukował także ponad 650 kabin oraz 520 stożków i pylonów do śmigłowców Black Hawk. W 2022 roku portfolio firmy zostało wzbogacone produkcją głównych podzespołów dla globalnego programu F-16 Block 70/72, takich jak struktura tylnego i centralnego kadłuba oraz struktura kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą.

Black Hawk w polskiej armii

Poprzedni kontrakt na dostawę również czterech śmigłowców dla polskiego wojska PZL Mielec podpisały z Ministerstwem Obrony Narodowej w 2019 roku. Wszystkie cztery śmigłowce z pierwszej umowy zostały dostarczone w terminie i w zamówionej przez klienta konfiguracji.

Źródło informacji: Lockheed Martin / PZL Mielec

No comments

Leave your comment

In reply to Some User